Tokaji borreform?
Berger Zsolt gazdasági újságíró, Mezei Márk pr-szakember, Ungváry Krisztián történész és Tombor András üzletember mind Tokajhegyaljába szerettek bele és mind a négyen kiváló minõségû, újraértelmezett tokaji tradíción alapuló borokkal próbálják felhívni a figyelmet az országimázs eme komoly értékére. Boraik szigorúan hozamkorlátozott piciny parcellák termésébõl származnak, õrzik az egyes dûlõk terroirjellegét és ezért külön-külön is markánsan beazonosíthatók.
A négy borászban sok a közös: fiatalok, egyiküknek sem fõ foglalkozása a borászkodás, és azonos a céljuk. Szeretnék, ha Magyarország kulturális hírnevét a tokaji bor is erõsítené. Száraz és édes borokkal egyaránt foglalkoznak. Ma már a csúcsgasztronómia iránt elkötelezett éttermek borlapjain jól cseng a nevük, a fiatalok által kedvelt igényes szórakozóhelyeken sem ismeretlenek márkáik.
Ungváry Krisztián történész elmondta az MTI-nek, hogy számára bár ez nem fõ foglalkozás, több mint hobbi: azt sem tartja mellékesnek, hogy azon a településen – Olaszliszkán – amelynek környékén a birtoka fekszik – munkalehetõséget ad a helybélieknek, márpedig ott 70-80 százalékos állandóan a munkanélküliség.
Mezei Márk a hatalmas hazai borkínálat piciny szeletét képviseli kóser boraival. Ezek a borok azért olyan drágák, mert különleges és költséges eljárással készülnek, fogyasztásuk is szertartásokhoz kötött, megvásárlásuk sem egyszerû. Õ maga Izraelben élt évekig, és ott ismerte meg a kóser borkészítés szabályait.
Amint Karádi Szilvia és Berger Zsolt elmondta, a száraz tokajik kiválóan alkalmasak aperitifnek, ám ezt kevesen tudják, a legtöbben még mindig édes desszertborra asszociálnak, ha tokajiról van szó.
Forrás:
HírExtra
http://www.hirextra.hu