Tokaji Borbarátnõk Társasága
Egyszerre három fontos aktualitása is volt ennek a rendezvénynek. Ezen került sor a Borbarátnõk általuk meghirdetett „Tokaj Hegyalja számomra…” címû novellaíró pályázat gyõzteseinek járó nyeremények átadására, a „Tokaj Hegyalja számomra…” címû általános iskolás rajzpályázat eredményének kihirdetésére, valamint átadásra került a Tokaji Borbarátnõk V. Jótékonysági Báljának bevételébõl származó támogatás is, amelyet az idén a tokaji II. Rákóczi Ferenc Alapfokú Nevelési és Oktatási Intézmény Mûvészeti Alapiskolájának ítéltek oda.
A háromszázezer forintos támogatást Kulcsár Edittõl, a Borbarátnõk Társaságának elnökétõl Bányai Éva, az iskola igazgatója vette át.
A „Tokaj-Hegyalja számomra” c. novellaíró pályázat
A Tokaji Borbarátnõk feladatuknak tekintik Tokaj Hegyalja értékeinek minél szélesebb körben való megismertetését, és sokak figyelmét ráirányítani országunknak erre a rendkívül gazdag, mély hagyományokkal rendelkezõ, csodálatos adottságokat hordozó tájára. Ennek egyfajta szolgálatában hirdettek meg az elmúlt év szeptemberében egy novellaíró pályázatot, melynek a „Tokaj-Hegyalja számomra” címet adták. Nagy örömükre a felhívásra számos kiváló írás érkezett. Különlegesen fontos értékkel bírnak azok a pályamûvek, melyek további feldolgozásra érdemes helyrajzi elemeket is tartalmaznak. A pályamûveket a Tokaji Borbarátnõk kijelölt képviselõi mellett független szakértõként a Tokaji Írótáborból Antall István, a Magyar Rádió irodalmi fõszerkesztõje értékelték.
A pályázat nyertesei
I. Csabai László: A látogatás (hegyaljai zsáner)- díj: 8 soros borkóstoló 2 fõ részére egy borbarátnõ pincéjében.
II. Hoffka Júlianna: Boszorkányjárás- díj: 6 soros borkóstoló 2 fõ részére egy borbarátnõ pincéjében.
III. Müller István: Májusi leltár- díj: 4 soros borkóstoló 2 fõ részére egy borbarátnõ pincéjében.
IV.Tirkné Bodnár Katalin: Kispista –díj: színházjegy a Paulay Ede Színház egyik elõadására 2 fõ részére.
V. Nyulasi Gábriel István: Tokaji tripitichon díj: színházjegy a Paulay Ede Színház egyik elõadására 2 fõ részére.
VI. Pányik Barbara: János Gazda bora- díj: bérlet a 2009-es Hegyalja Fesztiválra.
VII. Négyesi Rebeka: „E föld nem siralomvölgye…” díj: színházjegy a Paulay Ede Színház egyik elõadására 2 fõ részére.
VIII. Nagy Zita: Apa , díj: színházjegy a Paulay Ede Színház egyik elõadására 2 fõ részére.
A díjak
Mivel a Tokaji Borbarátnõknek minden mû kivétel nélkül tetszett, ezért a nem díjazott pálya-mûvek íróinak a Borbarátnõk 1-1 üveg tokaji borral köszönték meg a pályázaton való részvételt.
II. Rákóczi Ferenc Alapfokú Nevelési és Oktatási Intézmény Mûvészeti Alapiskolája a támogatottja a Tokaji Borbarátnõk 5. Jótékonysági Báljának.
A Tokaji Borbarátnõk az idén február 14-én tartották 5. Jótékonysági Báljukat, Tokajban. A Borbarátnõk az est bevételét évrõl évre valamely Tokaj-hegyaljai településen lévõ intézmény vagy program javára ajánlják fel. Az idei évben a támogatást a tokaji a II. Rákóczi Ferenc Alapfokú Nevelési és Oktatási Intézmény Mûvészeti Alapiskolájának javára ajánlották fel. Az intézetben kiemelkedõ színvonalú munka folyik, ahol a különféle klasszikus hangszerek tanítása mellett fontos teret kap a népi hangszerek, néptánc és a népi hagyományok oktatása. Az iskola növendékei felléptek Borbarátnõk Jótékonysági Bálján is, ahol népi táncokat és népi játékokat adtak elõ nagy sikerrel.
A Tokaji Borbarátnõk háromszázezer forintos támogatását az iskolában 2009. április 17-én 15.00 órakor tartott ünnepi rendezvény keretében Bányai Éva, az iskola igazgatója vette át.
Ugyanekkor került sor az iskola tanulói részére kiírt gyermekrajz pályázat értékelésére és a díjak átadására.
A Tokaji Borbarátnõk fontosnak tartják megszólítani a fiatal korosztályt is, hiszen a gyermekekben fejlõdik, erõsödik a hazaszeretet, ha felfedezik, ha megismerik szûkebb környezetük értékeit. Ezért hirdették meg a támogatott II. Rákóczi Ferenc Alapfokú Nevelési és Oktatási Intézmény tanulói számára a támogatás mellé azt a rajzpályázatot, melynek a novellaíró pályázathoz hasonlóan a Tokaj Hegyalja számomra témát adták meg. Az április 3-i határidõre sok szép pályamunka született. A gyerekek saját szemük, képzeletük és a helyi értékmodulban tanultak segítségével készítették el a rajzaikat. Volt, aki egyszerûen azt ábrázolta, amit akkor lát, ha kinéz a saját szobája ablakán, volt, akit a tokaji hegyek szépsége ragadott meg, és akadtak olyanok, akiknek a szüret és a tokaji bor mozgatta meg a fantáziáját. A rajzokat a Tokaji Borbarátnõk értékelték. A nyertesek – egy alsós és egy felsõs tanuló – tíz-tízezer forint jutalomban részesültek.
A Tokaji Borbarátnõkrõl
2003. december 6-án a tokaj-hegyaljai Mádon tizennyolc alapító tag részvételével tartotta alakuló ülését a Tokaji Borbarátnõk Társasága. Az alapítók között szerepelnek a tokaji borvidék kiemelkedõ borászatainak nõi képviselõi, neves nõi borászai. A Társaság legfõbb célkitûzése a tokaji borok hazai és nemzetközi hírnevének öregbítése, a tokaj-hegyaljai szõlõtermesztés és borászathoz kapcsolódó hagyományok folytatása, illetve ápolása. Emellett a Társaság tagjai a kulturált formában történõ társasági borfogyasztás népszerûsítése érdekében vetik latba tekintélyüket és tudásukat, amitõl azt remélik, hogy az egészséges, kulturált, gasztronómiai élményhez kötött borfogyasztás szokásait egyre többen ismerik meg és sajátítják el, ezzel is emelve a hazai borkultúra színvonalát.
A Társaság a célkitûzések megvalósítása érdekében ismeretterjesztõ elõadások, borbemutatók és borkóstolók rendezésén túl hazai és külföldi birtoklátogatások, cserelátogatások során szerzett tapasztalatok révén kívánják a tokaji borvidék minõségi színvonalát, hazai és nemzetközi elismertségét növelni. Az alapító tagok szándékuk szerint mindent megtesznek azért, hogy a világörökség részét képezõ Tokaj-Hegyalja, amely méltán nevezhetõ nemzeti kincsnek, a több évtizedes kényszerû elzártság után az õt megilletõ méltóságban, közéleti és szakmai támogatottságban részesüljön.
Forrás:
Borsod Online
http://www.boon.hu