Tokaji asszó
– Ahol én lakom, oda, úgy látszik, felhúznak egy erõmûvet – mondja Bodó Judit a tokaji Bott pincészetben, és mosolyog hozzá, noha nincs jókedve.
A harmincéves Judit a szlovákiai Csallóközbõl származik, gyerekkorát részben Bõsön töltötte.
Családi hagyomány nélkül lett borász. Két évet dolgozott dél-tiroli pincészetekben, majd az olasz tulajdonos õt kérte fel új, tokaji borászatának élére. „Mûvelt alkoholisták” szerint ott csodát tett: a Füleky-kúria 2004-es furmintját vakon tesztelve választották az év borává.
Judit és férje az elsõ hektárt a Tarcal melletti Elõhegyen vásárolta magának, „nászajándékba”.
– Mikor is esküdtünk? 2003-as bort ittunk, tehát 2004–ben.
Logikus.
Tarcalon két évig nem szüreteltek. Ennyi idõ kellett, míg a túlterhelt, lisztharmatos szõlõ föléledt. Most négy dûlõn három hektárt mûvelnek. Egyetlen alkalmazottjukat béralapú támogatással vették föl. Tíz hordóval ma övék Tokaj legkisebb pincéje.
Irigyeljük õket.
– A haszonból nem veszünk Audi TT-t, de élünk úgy, ahogyan mindig akartunk. Isten õrizzen, hogy hipermarket árulja borainkat.
Fittyet hányva az újságírói etikára, mustot, bort kóstolunk a Bott pincészetben, mértékkel.
A furmint a legjobban aszúsodó magyar szõlõ, ám mint Bodó Judit mondja, az aszú nagy kihívás: vagy sikerül, vagy nem. Száraz furmintjukat, a 2005-ös Telekit viszont az év harmadik legjobb borának választotta tavaly a
Borbarát magazin.
Judit szerint egy ország kultúráját mutatja: mit kezd csodáival.
– Azért ragadtunk itt, mert úgy tûnt, hogy Hegyalján megállt az idõ. Talán illúzió volt. Aki erõmûvet épít ide, nem érti: nemcsak saját gyerekeinknek kell elszámolnunk a világörökségnek ezzel a részével.
A szalmatüzelésû erõmûvet eredetileg a diõsgyõri ipari parkba szánta a beruházó BHD Hõerõmû Kft., ám a miskolci belváros magas légszennyezettsége miatt a terv nem kapott engedélyt. Így jött az ötlet: épüljön meg Szerencsen, ahol egy 120 kilovoltos alállomásnak hála, az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Zrt. átveheti a helyben termelt villamos energiát.
Csakhogy Szerencs alig néhány kilométernyire fekszik a tokaji borvidéktõl. Mivel a környékén nincs elegendõ fûtõanyag, a szalmát nyolcvan kilométeres távolságból szállítják majd oda, kamionon. Az útvonal a dûlõket keresztezi. Az erõmû évi 265 ezer tonnás fûtõanyagigénye évente ötvenezer fuvarral növelheti a közúti forgalmat. A tiltakozó borászok szerint így oda a biomassza-erõmû zöld jellege. Ráadásul kétséges, nem változik-e meg a környék mikroklímája, megmarad-e az aszúsodáshoz szükséges reggeli pára.
Válasz évek múlva.
Az erõmû környezeti hatásairól október végén tartott szerencsi fórumon amúgy elszabadult az indulat. A miskolci Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlõdésért Alapítvány munkatársa kifogásolta, hogy a BHD hatástanulmányok nélkül buzdítaná a helyi gazdákat az agresszív, sivatagosodást okozó energiafû termesztésére. A BHD ügyvezetõje, az egykor az MSZP vállalkozói tagozatának élén edzõdött Hujber Ottó cserébe gusztustalannak mondta, hogy „gittegyletek” akadályozzák a beruházást.
A gittesek egyike Mészáros László, a Tokaj Reneszánsz Egyesület soros elnöke, a francia tulajdonú Disznókõ pincészet igazgatója. A 37-es út mentén és a szerencsi ipari parktól szinte kõhajításnyira fekvõ borászat harminc országban évente 350 ezer palackkal értékesít. Száz hektárjuk kétharmadán furmint, a maradékon hárslevelû terem.
A pincészethez tartozó étteremben ülünk, bablevesek fölött.
Mészáros úr azt mondja, a BHD stratégiai hibát követ el. Bár országszerte tíz erõmûvet tervez, a borvidékre fölhúzandó üzem ellenszenvet ébreszt a céggel szemben. Szerencs lehet az újabb Zengõ. Kivált, hogy Sólyom László köztársasági elnök paródiába illõnek nevezte a beruházást engedélyezõ képviselõ-testületi döntést, míg a környezetvédelmi miniszter az örökségvédelmi törvény módosítását kezdeményezte. Fodor Gábor szerint a szerencsi biomassza-erõmû csak joghézag miatt kaphatott engedélyt, mivel nem tisztázott, hogyan kell kezelni a világörökségi területeket. Továbbá kezdeményezi, hogy a jövõrõl helyi népszavazás döntsön.
Mészáros László szerint az ötlet elkésett. Mivel Tokaj-Hegyalja világörökségi terület, a kormány feladata megóvni.
A referendumot a közel negyvenmilliárdos beruházást felerészt japán tõkébõl fedezõ BHD is ellenzi. A cég máig 100 millió forintot szánt az elõkészítésre.
– Az engedélyeztetési eljárás kezdetén az önkormányzatnak döntenie kellett: akar-e népszavazást, vagy sem. Ezen túl vagyunk. A projekt befogadásáról a képviselõ-testület döntött. A jogerõs engedélyek birtokában október közepén megkezdtük a kivitelezést. Utólag mindenrõl lehet népszavazást kezdeményezni, az erõmûrõl is, a világörökségi címrõl is. Kérdés, hogy egy esetleges elutasítás után ki állja majd a számlát, ki fizeti a kárt – mondja Hujber Ottó, a BHD vezetõje.
A Disznókõ pincészetet vezetõ Mészáros László szerint viszont épp az erõmû megépítése okoz megfizethetetlen veszteséget.
– Elkerülõ út itt tíz éven belül nem lesz. Elképesztõ marketinghátrány, ha a borvidékrõl bárkinek a hõerõmû vagy az elviselhetetlen kamionforgalom jut eszébe. Hiába járunk Kanadáig a tokajit népszerûsíteni, ha a környéket az ipartól sem tudjuk megvédeni. És hiába tiltakozunk a szlovákiai Tõketerebesre szánt széntüzelésû erõmû ellen, ha idehaza szabad utat adunk a vállalkozóknak.
Hogy biomassza-erõmûvekre szükség van, nem vitás. Az Európai Unió 2020-ra energiatermelésének húsz százalékát megújuló energiaforrásokból kívánja fedezni. Hazai arányuk ma öt százalék. Nem véletlen, hogy az állam garantáltan magas áron vásárolja föl a „zöldáramot”. És az sem, hogy a beruházó további kilenc erõmûvet tervez az Alföldre. Csakhogy a nyugati szalmaerõmûvek jobbára 10-20 megawattosak, egy-egy város energiaellátását fedezik. A szerencsi, a maga 49,9 megawattos teljesítményével a legnagyobb lehet.
Hujber Ottó – a már említett elektromos alállomáson túl – Szerencs százhúsz éves agráripari hagyományával és a város hátrányos helyzetével magyarázza a helyszínválasztást. A borvidékért nem aggódik.
– Az erõmû 130 munkahelyet teremt. Tizennyolc önkormányzat hagyta jóvá a tervet. Volt közmeghallgatás, társadalmi párbeszéd is. A nem borász lakosság körében magas a projekt támogatottsága. Márpedig a térségben az emberek többségének nem a szõlészet nyújt elégséges megélhetést.
Hozzáteszi: az erõmû alapját lesüllyesztik, kéményét részben mesterséges dombok takarják majd el, így az üzem nem lesz tájképromboló.
– Energiát termelni mindenütt lehet, de tokajit csak itt – reagál Mészáros László. És azt mondja, érthetõ, ha az önkormányzat a remélt iparûzésiadó-bevétel reményében „megszédül”, ám a világörökségi terület esetében nemesebb célokat is mérlegelni kell.
Ez aligha történt meg.
Ugyanakkor a szerencsi önkormányzat jegyzõje és építési osztályának vezetõje a BHD felügyelõbizottsági tagságáig vitte.
– Egyszerû a képlet. Arról kell dönteni, hogy kultúrtájat vagy iparvidéket képzelünk-e Tokaj-Hegyaljára – véli Mészáros László.
Dûlõre kell jutni.
Bodó Judit áll a Bott pincészetben, és abban bízik, leáll az építkezés. Pedig kedvezõtlenek a tapasztalatai.
– Hujber úr azt mondja, szép és korszerû lesz a készülõ üzem. Erõmûturisták járnak majd a csodájára, és – by the way – talán a borunkat is megkóstolják. Ezt már ismerem. Gyerekkoromban is azt hallgattuk, hogy a bõsi vízlépcsõ látogatókat vonz majd. Aztán az egykori hotelbõl menekültszálló lett.
Forrás:
168 óra online
http://www.168ora.hu