Tokaj vesszein
Nyáron az UNESCO szakértõi helyszíni vizsgálaton mérik fel a jelenlegi állapotokat, és javaslatokat tesznek a terület értékeinek megóvására.
Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2009 nyarán megrendezett sevillai ülésén szólította fel a magyar kormányt, hogy vizsgálja felül és jelentõsen változtassa meg a tervezett létesítmény kialakítását, valamint küszöbölje ki a negatív közlekedési hatásokat. A bizottság várhatóan jövõ nyáron dönt arról, hogy megtarthatja-e a világörökségi címet Tokaj-Hegyalja az erõmû felépülése esetén. Az ehhez szükséges dokumentumokat 2011. februárig kell benyújtania a magyar államnak. A papírok között bizonyára szerepelni fog a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tavalyi szakhatósági állásfoglalása, amely kimondja, hogy a beruházás veszélyezteti a világörökségi értékeket, és szerencsésebb lenne új helyszínt keresni neki. Fülöp Sándor zöldombudsman jogi úton támadta meg a projektet, de idén januárban a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság jogszabálysértés hiányában elutasította a beadványát. Fülöp Sándor hivatala rendkívüli perorvoslattal élt az ügyben.
Az erõmû terve az eredeti elképzelésekhez képest sokat változott. Az építtetõ, Hujber Ottó vállalkozó mögül a tiltakozások és a világgazdasági válság hatására kihátrált a japán befektetõ, ezért most az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) szolgáltatná a megépüléséhez szükséges 20 milliárd forintos hitelt. Az errõl szóló döntést Varga István gazdasági miniszter hozta meg. Mivel Hujber rendelkezik jogerõs építési engedéllyel, a beruházás jelenleg forráshiány miatt nem halad elõre. A munkanélküliséggel küszködõ Szerencs önkormányzata továbbra is pártfogolja az erõmû tervét, sõt ennek érdekében akár a világörökségi titulusról is lemondana. Tokaj vezetése viszont ellenzi az erõmû megépítését: Májer János polgármester felszólította Bajnai Gordon miniszterelnököt, hogy állítsa le az MFB és az építtetõ közötti hitelszerzõdés folyamatát. Ugyancsak nyílt levélben tiltakozott az erõmû ellen a Magyar Természetvédõk Szövetsége és a Greenpeace. A mezõgazdasági alapanyagokból energiát elõállító biomassza-erõmû hasznos és környezetbarát beruházás lehetne egy közlekedési és táji szempontból kedvezõbb helyszínen és sokkal kisebb méretben. A három éve tartó huzavonának annyi eredménye már mindenképpen volt, hogy az eredetileg 50 megawattosra tervezett óriáserõmû mára a felére zsugorodott: Hujber Ottó a közeljövõben csak az egyik, 25 megawattos blokk megépítését tervezi.
Forrás:
Heti Válasz
http://www.hetivalasz.hu