Tokaj Kereskedõház – sajtóesemény
Kiss László vezérigazgató bevezetõjében ismertette a borvidék helyzetét és privatizációs folyamatát, kitért a kistermelõk számára, a kötelezõ felvásárlásra és a korábban megmaradt készletet tájborként való kivezetésére – amely ebben az évben fejezõdik be.
A vállalat eredményei között megemlítette, hogy több mint negyven országba értékesítenek, újra teret nyertek a keleti piacokon és további bõvülést remélnek más országokban is.
Ismertette a végbement mûszaki beruházásokat, az ültetvény rekonstrukcióját, bepillantást engedett a címketervezés kulisszatitkaiba is (a változtatástól félõ kereskedõi félelmekre).
Bemutatatták a díszdobozos aszúkat is, amelyek kísérõje egy-egy pohár – ezzel is erõsítve az aszú ajándékozási potenciálját, de szóba került az aszútörköly is.
Kiss László újságírói kérdésre kifejtette a felvásárlási pozíciójukat, rávilágított az évjárattól függõ országos és helyi viszonylataira is.
A sajtótájékoztatót borbemutató kísérte, Szende Gergõ fõborász mutatta be a megjelenteknek a késõi szüretelésû termékcsaládot.
Sajtóanyag
ÁLTALÁNOS BEMUTATÁS
Cégünk a Tokaj Kereskedõház 1993. január 1.-én alakult. Jelenleg a Tokaj-hegyaljai zárt és történelmi borvidék legnagyobb borászati és borkereskedelmi vállalkozása, amely jogelõdjei révén több mint fél évszázados borászati tapasztalattal rendelkezik, ennek következtében mindig is meghatározó szereplõje volt Hegyalja életének.
Borászati tevékenységünkhöz az alapanyagot egyrészt felvásárlással biztosítjuk, a gondosan mûvelt magántermelõi parcellákról. Többéves Együttmûködési Szerzõdés alapján közel 2.300 kistermelõt integrálunk. Minden évben Termesztéstechnológiai utasításokkal látjuk el a beszállítói körbe tartozó termelõket, ezzel biztosítva a legjobb minõségû alapanyag felvásárlását. Kiemelt figyelemmel tekintünk az egész év folyamán az ültetvények növény-egészségügyi állapotára, illetve a szüret elõtti hozamkorlátozás betartására.
Saját tulajdonú szõlõterületeink fekvését tekintve a legnevesebbek közül valók (tarcali Szarvas, mádi Királyok, tolcsvai Szentvér-dûlô). Ezekrõl a saját ültetvényekrõl származó kiemelkedõ minõségû termés alapanyagból készítjük prémium kategóriás tételeinket, melyet Korona Birtok márkanév alatt hozunk forgalomba. A 2006-os évben elõször, ezekrõl a saját területekrõl késõi szüretelésû borokat is készítettünk.
Tokaji borkülönlegességekbõl (szamorodnik, aszúk) több évjáratból, széles szortimenttel rendelkezünk. Tulajdonunkban található egy többezer palackot felölelõ muzeális készlet, amely a világon egyedülálló. Számottevõ állomány már az 1900-as évek elejétõl is fellelhetõ. Boraink az elmúlt 50 év során több száz aranyérmet nyertek, köztük négy Bordeaux-i Nagydíjat.
Jövõbeli célunk a Tokaj-hegyaljai tradíció folytatásával a legjobb minõségû borok készítése, továbbá a Tokaji mint presztízsértékû bor széleskörû megismertetése és elismertetése a hazai és a nemzetközi borfogyasztók körében.
Fõbb telephelyeink
Tolcsva Irodaház
Tolcsva Borászati Üzem
Szegi Pincészet
Saját szõlõterület
Termõ szõlõ: 52,0 ha
Nem termõ szõlõ: 4,0 ha
Összesen: 56,0 ha
Integrált termelõk száma: 2.300 fõ
Integrált szõlõterület: 750 ha
Dolgozói létszám: 182 fõ
MODERNIZÁCIÓ A LEGMAGASABB MINÕSÉG ÉRDEKÉBEN
A Tokaj Kereskedõház Zrt. az elmúlt néhány évben jelentõs átalakuláson ment keresztül. Ez a fejlesztés érintette a vállalat teljes egészét a vállalatirányítástól kezdve, a saját szõlõterületek rekonstrukcióján át, az érlelõ hordópark teljeskörû felújításáig, illetve ennek keretén belül jött létre a borvidék egyik legkorszerûbb borászati technológiájának kialakítása a vállalatnál.
A Társaság tevékenységét meghatározó két telephelyen a Szegi Pincészetben és a tolcsvai Borászati Üzemben új szennyvíztisztító telep került megvalósításra. A létesítmények megépítésével évtizedes hiányosság került megszüntetésre, mivel a kezeletlen szennyvíz kibocsátása a telephelyek bezárásának, mûködési engedélye visszavonásának veszélyét hordozta
magában.
A borászati technológia fejlesztésének fontos eleme volt az érlelõ fahordópark teljes körû felújítása, mely során 9 ezer hordóból több mint 3 ezret selejteztünk le, és közel 6 ezer db-ot teljes körûen felújítottunk. Az érlelõ fa hordópark folyamatos beszerzése napjainkban is zajlik, ezzel biztosítva a legjobb minõségû rövid és hosszútávú érlelést.
A vállalat földrajzi elhelyezkedése, telephelyi széttagoltsága megalapítása óta nem biztosította a hatékony, költségkímélõ, versenyképes mûködtetést. A rendelkezésre álló tárolótér összetétele, térbeli elhelyezkedése, az összességében alacsony mûszaki színvonal pedig, csak kismértékben tette lehetõvé a piaci elvárásoknak megfelelõ minõségi igények kielégítését.
A fentiekbõl eredõen az elmúlt évek elsõdleges feladata a termelés koncentrációjának megvalósítása a technikai, technológiai színvonal emelése, a termékek minõségének javítása és egy hatékony piacszerzési stratégia megvalósítása volt.
A 2004. évben elkészült a korszerû szõlõfeldolgozó, erjesztõ és tárolótér elsõ üteme, 10 ezer hl-es nagyságrendben, amely az ezévi szüretben már teljeskörûen üzemelt.
A 2005. évben megvalósult a projekt II. üteme, amely újabb több mint 10 ezer hl irányított erjesztésre alkalmas tárolótér bõvítés mellett, magában foglal egy korszerû szõlõfeldolgozót. Ez egy olyan létesítmény, ahol az átadásra kerülõ szõlõ mennyiségi és minõségi átvétele teljesen automatizált. Biztosítottak a musttisztítás feltételei, és a lehetõ legjobb minõség elérése érdekében irányítható az erjesztés folyamata.
A 3 éves fejlesztési program utolsó fázisában felépült egy újabb 8.000 hl-es erjesztõ tárolótér, melyet a világörökségi környezethez illõ épületegyüttessel vettünk körbe – az esztétikai igényen túl – az állandó minõség megtartásának érdekében. Ezzel egy 30.000 hl-es új tárolókapacitással rendelkezik a vállalat, mely szüretenként 50.000 q feldolgozott szõlõtermés befogadására alkalmas.
Meggyõzõdésünk, hogy az átadásra került új üzemrész technológiailag, technikailag megfelel szakmai szempontból a világszínvonalnak. A létesítmény méltó a Tokaji Bor és a Tokaji Borvidék hírnevéhez és záloga a Társaság jövõbeni versenyképességének biztosításához. Ez a beruházás az alapja annak az átalakulási folyamatnak, amelyen a Kereskedõház az elmúlt három évben átesett. Ez a közel egymilliárd forintos komplex beruházási program a vállalat újkori
történetének legnagyobb fejlesztése és modernizációja.
Az elmúlt idõszak vállalati átalakítási struktúrájának illetve a technológiai fejlesztéseinek köszönhetõen a Tokaj Kereskedõház teljes egésze megújult és egy racionális minõségszemléletû mûködéssel végzi mind a borászati mind a kereskedelmi és vállalatirányítási tevékenységét.
ÉRTÉKESÍTÉS
A társaság értékesítése az agresszív piacpolitikának és több innovatív új termék bevezetésének köszönhetõen az elmúlt években, jelentõs mértékben növekedett. Annak ellenére, hogy belföldön a fogyasztás csökken, illetve stagnál, a magyar borexport pedig, napjainkra kevesebb, mint felére esett vissza.
A Tokaj Kereskedõház Zrt. volumenben a 2002. évi cca. 41 ezer hl-rõl 2006-ban 75 ezer hl-re növelte eladásait. Értékben a bõvülés meghaladja az 1 Milliárd forintot.
Az értékesítésen belül ki kell emelni az export alakulását, miután a jövõ szempontjából stratégiailag az export piacok visszaszerzése biztosíthatja elsõdlegesen a Társaság hosszú távú eredményes mûködtetését. Az export piacokon történõ értékesítés volumene a 2002. évi 2600 hl-rõl 2006-ra 24.000 hl-re bõvült, értékben pedig a növekedés ugyanezen idõszakban 440 millió Ft.
A 2007. évi Üzleti terv további növekedést irányoz elõ és az eddigi eredmények alapján a megfogalmazott tervszámok teljesítése reálisnak látszik. Ebben az esetben a korábbi évek 92-8 %-os belföld-export aránya 70-30 %-ra módosul.
KÉSÕI SZÜRETELÉSÛ TERMÉKCSALÁD
A 2006-os évjárat Késõi Szüretelésû borai a Tokaj Kereskedõház Zrt. saját ültetvényeirõl származó termés feldolgozásából készültek. A Furmint és a Sárgamuskotály a Szarvas dûlõbõl, a Hárslevelû a Szentvér dûlõbõl került leszedésre október végén ütemezett és válogatott szüreteléssel.
Ezeken a saját területeken tudjuk biztosítani a megfelelõ minõségi követelményeket a legmagasabb minõség érdekében. A metszéstõl kezdve a zöldmunkákon át a növényvédelmi technológiákon keresztül minden egyes termesztéstechnológiai fázist kiemelt figyelemmel végeztünk. Az október közepi szüret idõpontját a szõlõfürtök legoptimálisabb érettségi állapotban határoztuk meg melynél kiemelten fontos szempont volt a szõlõfürtök egészségi állapota. A napsütéses órák nagy számának köszönhetõen a szõlõszemek túlértek, ezáltal megfelelõ cukortartalom és optimális beltartalmi értékek alakultak ki bennük.
A szüret folyamán a termést külön ládákba válogatva gyûjtöttük ezzel is biztosítva a szõlõfürtök épségét és a bogyók sérülésmentességét. A beszállítás a tolcsvai beruházás keretében létrejött modern szõlõfeldolgozóba történt, ahol a fürtök kíméletes zúzás-bogyózása után néhány órás áztatást követõen a legkíméletesebben pneumatikus membránprésekkel lettek kipréselve. Az ezt követõ musttisztítás hagyományos módon ülepítéssel történt, majd következett a fajélesztõkkel történõ beoltás, majd a mustot irányított erjesztéssel borrá erjesztettük. A kíméletes feldolgozási mûveletek és a korszerû technológiai eljárások célja az volt hogy a szõlõ gyümölcsösségét és a fajtajelleg karakterét a legjobb minõséggel párosítva sikerüljön kialakítani a 2006-os évjárat boraiban.
ÖSSZEFOGLALÁS
A Tokaj Kereskedõház Zrt. versenyképessé tétele érdekében az elmúlt esztendõkben megvalósított fejlesztéseit, beruházásait, piacbõvítésre szánt befektetéseit, minden külsõ segítség nélkül, saját erõforrásai felhasználásával valósította meg.
Ezek a fejlesztések és ez a borászati beruházás méltó a tokaji bor és a tokaji borvidék hírnevéhez, illetve záloga is egyben a Tokaj Kereskedõház alapfilozófiájának, mely szerint a Tokaj-hegyaljai tradíció folytatásával cél a kiváló minõségû Tokaji Borok megismertetése a hazai és nemzetközi borfogyasztók elõtt.
Ezekkel a beruházásokkal napjainkra megteremtõdtek azok a mûszaki, technológiai, technikai alapok, melyek biztosíthatják a piacos, kiváló minõségû termékek elõállítását és így az ágazat válságos idõszakában a túlélést, majd pedig, a jövõbeni fejlõdést. Ezt erõsíti a megszerzett és folyamatosan növekvõ piaci részesedés.