Tokaj-Hegyalja: nincs komoly fagykár a szõlõkben
Csak rügyfakadáskor derülhet ki, pontosan mennyi szõlõ élte túl a januári tartós hideget, de az biztos, hogy az országban több helyen az idei szõlõ mennyisége elmarad a tavalyitól. A károsodott gazdáknak akár két-három évnyi kieséssel kell számolniuk, tudatta a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa.
A Tokaji borvidéken nem okozott olyan nagy gondot a januári fagy, mint az ország más vidékein. Prácser Miklós
Kíváncsiak voltunk, megyénkben mi a helyzet, de a Tokaji borvidéken bizakodhatnak a gazdák.
– Nem olyan rossz a helyzet, a fagykár miatt vélhetõen nem kell kevesebb termésre számítani Tokaj-hegyalján – mondta el lapunknak Prácser Miklós, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
20–30 százalék fagyott
A nagy fagyot követõen mintákat vett a tarcali kutatóintézet és megvizsgálták a vesszõket, eszerint 20–30 százalékban sérültek a rügyek. Olyan szerencsére kevés esetben fordult elõ, hogy a fõ- és mellékrügyek is fagykárt szenvedtek volna, viszont ahol a fõrügyekkel van gond, ott vagy nem lesz termés, vagy csak túl kis fürtöket tud a növény hozni.
– Ezt megfelelõ metszéssel még lehet kompenzálni. Több virágos hajtást kell hagyni a vesszõkön és akkor nem lesz kevesebb a termés, mint tavaly volt. Persze azt még nem tudjuk, hogy alakul a további idõjárás õszig – tette hozzá az elnök.
Mikor és hogyan védekezzenek
Készül még egy rügyboncolásos vizsgálat is Tokaj-hegyalján, amelynek során minden dûlõbõl vesznek mintát, és már nemcsak a fagykárt, hanem az atkafertõzést is vizsgálják, vagyis, hogy mennyi kórokozó telelt át. Így segítséget tudnak adni abban is, hogy mikor és hogyan védekezzenek a szõlõtulajdonosok ellenük.
Prácser Miklós azt is hozzátette: a leghidegebb a zárt és völgyekben fekvõ területeken volt, ilyen azonban kevés van a Tokaji borvidéken, itt inkább a dombokon lévõ dûlõk a jellemzõek. Ezért nem okozott olyan nagy gondot a januári fagy itt, mint az ország más vidékein.
Forrás:
Borsod Online
http://www.boon.hu