Tokaj-hegyalja megmenekül a szerencsi erõmûtõl?
Az év végéig lezárulhat a tokaji borvidék történeti tájjá nyilvánításának folyamata. A tokaji világörökségi helyszín így törvényi védelem alá kerül – mondta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnökhelyettese.
Fejérdy Tamás, aki egyben a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága (VÖMNB) titkárságvezetõje is, annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy a tokaji világörökségi helyszínen az elmúlt idõszakban több energetikai beruházás terve is felmerült.
Mint mondta, a fennálló, a zárt borvidékre vonatkozó védelem megerõsítése érdekében jelenleg folyamatban van a tokaji borvidék történeti tájjá nyilvánításának elõkészítése, ami az év végéig lezárulhat.
A kulturális örökség védelmérõl szóló 2001-es törvény a mûemléki területek között sorolja fel a történeti tájat, mint lehetséges védettségi kategóriát. Kimondja, hogy történeti tájként kell mûemléki védelemben részesíteni az ember és a természet együttes munkájának eredményeként létrejött olyan kulturális szempontból jelentõs, részlegesen beépített területet, amely jellegzetessége, egységessége révén topográfiailag körülhatárolható egységet alkot.
„Ezzel a lépéssel a terület törvényi védelem alá kerül, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal pedig az eddigi véleményezési jogköréhez képest szakhatósági szerephez jut majd” – közölte a szakember.
A Szerencsre tervezett szalmatüzelésû erõmû kapcsán elmondta, hogy független szakértõk dolgoznak az UNESCO Világörökség Központja kérésére készülõ összetett világörökségi hatástanulmányon.
A most készülõ komplex hatástanulmány feladata ezért az, hogy célzott módon mérje fel és elemezze a szerencsi ipari parkba tervezett szalmatüzelésû erõmûnek a világörökségi helyszín értékeire gyakorolt várható hatását és illeszkedését a környezethez, a tájhoz – mutatott rá Fejérdy Tamás.
„A szerencsi erõmû engedélyeztetési eljárása során nem készült a mostanihoz hasonló, átfogó, világörökségi szempontú hatáselemzés, hiszen ez Magyarországon, de világszerte is egyelõre új mûfaj” – közölte Fejérdy Tamás.
„A világörökségi elismerést egy terület akár el is veszítheti” – hívta fel a figyelmet Fejérdy Tamás. Mint mondta, ha egy oda nem illõ beruházást, fejlesztést nem sikerül leállítani, illetve az értékvédelem által meghatározott adottságokhoz igazítani, a helyszín a veszélyeztetett világörökségek listájára kerül, és ha megadott határidõn belül nem tapasztalható elõrelépés a megoldásban, tehát a világörökségi értékek maradandó és visszafordíthatatlan kárt szenvednek, az UNESCO Világörökség Bizottsága dönthet a világörökségi listáról való törlésrõl.
Bécsben leállítottak egy már engedéllyel rendelkezõ magasház-fejlesztési projektet, míg a törökországi Pamukkaléban egy kisebb szállodasort bontottak le a világörökségi cím megtartása érdekében – sorolt pozitív példákat.
„Tisztában vagyunk vele, hogy a szerencsi önkormányzatnak milyen fontosak az új munkahelyek, különösen most, a cukorgyár bezárása után” – jegyezte meg Fejérdy Tamás, majd hangsúlyozta: „az örökségvédelem nem fejlesztésellenes, miként a világörökségi értékek megõrzésének alapjául szolgáló helyszínkezelési tervek sem kívánnak a fejlesztések gátjául szolgálni, de azt az örökségvédelem természetesen elvárja, hogy a fejlesztések a védett értékekkel összeegyeztethetõk legyenek”.
Mint mondta, a határ szlovákiai oldalán található Tõketerebesre tervezett széntüzelésû erõmûvet is beleértve az említett beruházások egyelõre nem kaptak engedélyt, de a tervek nagy száma és a kezdeményezések visszatérõ volta is jelzi a tokaji világörökségi helyszín veszélyeztetettségét.
Fejérdy Tamás rámutatott: bízik abban, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztérium vezetésével készülõ, egységes világörökségi törvény megnyugtatóan biztosítja majd az összes magyarországi világörökségi helyszín megfelelõ, hatékony, integrált szemléletû védelméhez szükséges eszközöket.
Forrás:
inforadio.hu
http://www.inforadio.hu