Tizenöt éves borszakértõ Villányból
Róth Dániel – az egyszerûség kedvéért nevezzük Daninak a nyílt tekintetû, készséges, ugyanakkor magabiztos fiatalembert – januárban töltötte be a tizenhatodik életévét. Tizenöt volt, amikor a Teleki Zsigmond Villányi Borakadémia tejfölösszájú tanulójaként, az elérhetõ maximális pontszámmal, letette azt a vizsgát, ami helyi, regionális és országos borversenyen való borbírálásra, valamint szakértõi tevékenységre jogosítja föl. Tízféle bort kellett felismerni, negyven elméleti kérdésre válaszolni.
Dani így az ország legfiatalabb borbírálója. Hogyan is kezdõdött? Felkérésre?
– Odajött hozzám az akkori igazgató, Szederkényi Ferenc, és megkérdezte: nincs-e kedvem letenni a vizsgát? Nem sokat haboztam a válasszal: természetesen, Igazgató Úr!
Az igazgatói megkeresés több lehetett egyszerû figyelemfelhívásnál. Hiszen borbíráló valaki csak akkor lehet Magyarországon, ha elmúlt 18 éves. Miután a szakközépiskolában is az utolsó két évében tanítják azokat a technológiai, borkészítési ismereteket, amelyek elengedhetetlenek az oklevél, a képesítés megszerzéséhez.
Akkor mégsem olyan tejfölösszájú ez az ifjú? Daniban hét éve vetõdött föl elõször, amikor Villányba költözött a Róth család, hogy borász legyen, folytassa a nagyapai, apai tradíciókat. Gyerekkorától részt vett minden lehetséges munkában: a szüretben, a bogyózásban, a kocsánylapátolásban. Ez utóbbi ment a legjobban, mosolyog, de büszke arra, hogy a szülei egyre inkább beavatták a metszésbe, a borkészítés rejtelmeibe, elvitték borbemutatókra. A borbíráló diploma megszerzése óta Dani – a saját pincészeten kívül – egyedül is tartott már öt bemutatót az országban.
A jövõrõl határozottan beszél az apa, az anya jelenlétében is. Úgy véli, húszéves korára, szülõi egyetértéssel, átveszi a „birodalmat”. Ami nem kis lecke: harminc hektár szõlõ mûvelését, a borkészítést, a palackozást, a szállítást, a két éve a pincesoron épült mulató mûködtetését irányítani.
– Mit szól mindehhez a szakma? – kérdezem végezetül. Dani erre a gyakorlati oktatójának szavaival példálódzik, aki azt mondta: egy Róthnak minden gyakorlaton ott kell lennie, mert el kell, hogy végezze az iskolát. Miután a tanárai szerint született tehetség.
Forrás:
BAMA.hu
http://www.bama.hu