Tíz év múlva lehet versenyképes a hazai borászat
A hozzánk hasonló méretû bortermelõ országokhoz képest termeléskultúrában, hatékonyságban és nemzetközi elismertségben lemaradásban van a hazai szõlõ-bor ágazat, nagyjából tíz év alatt lehetne versenyképessé tenni – mondta Tornai Tamás, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöke. Az elsõ lépések közé sorolta, hogy részletesen felmérik az ágazat teljesítményét. Jelenleg az évi 100 milliárd forintra becsült termelõi szintû árbevételt adó ágazatban a hazai borkibocsátás kétharmadát 38 pincészet adja – ezek évente több mint egymillió palackot kibocsátó piaci szereplõk. A HNT szerint több mint 50 ezer az ennél kisebb mennyiséget elõállító, közepes méretû szereplõk száma, és szerintük a legtöbb szakmai, termékfejlesztési segítségre is ez a kör szorul.
Tornai szerint fontos, hogy inkább a hazai borászatok állítsák elõ a belföldön elfogyasztott földrajzi jelzés nélküli borokat is – ezt ösztönöznék a literenként 30 forintos ellenõrzõ jegy bevezetésével is, amit az itteni borászatok számára jelentõsen ellensúlyoz majd a 22 forintos fejlesztési támogatás –, akár szõlõtelepítésekkel megteremtve a szükséges árualapot. A jegy bevezetéséhez szükséges törvénymódosítást szeptember közepén fogadhatja el a parlament. A rendelkezés elsõsorban a fõleg importborokat hazai borokkal házasító piaci szereplõket érinti majd hátrányosan. Ágazati információk szerint a teljes Magyarországra érkezõ földrajzi jelzés nélküli importborkontingens mindössze 10-12 érdekeltségen keresztül jut el a fogyasztókig.
Bízunk benne, hogy sikerül kidolgozni, majd késõbb a kormányzat segítségével anyagilag ösztönözni a szõlõtermelõk osztrák típusú együttmûködését – mondja Tornai Tamás. A szomszéd országban a legtöbb feldolgozó és palackozó termelõi szervezetek, szövetkezetek tulajdonában van, és ezek a gazdák igényeire szabott szolgáltatásokat kínálnak. E szervezetek fontosak lennének a hazai ágazat megerõsítésében is, mivel azt Tornai kevéssé tartja járható útnak, hogy minden feldolgozó inkább saját telepítésbe kezd a megfelelõ árualap biztosítása érdekében.
A HNT jelenleg is várja az agrártárca visszajelzését például azon kezdeményezésükrõl, hogy a borok forgalomba hozatali engedélyének kiadásánál elõnyt és rövidebb ügyintézési idõt élvezzenek azok a piaci szereplõk, amelyek vállalják, hogy a szervezet által kidolgozott felvásárlási szerzõdéses kapcsolatra lépnek a hazai szõlészetekkel.
Emellett fontosnak tartjuk, hogy a borforgalmazás logisztikájának fejlesztése mellett a borvidékeken újraélesszük a szakmai továbbképzések rendszerét, aminek révén a legújabb mûszaki fejlesztésekrõl, agrotechnológiai, borkészítési eljárásokról, a gazdálkodás költségszerkezetét, értékesítést érintõ tudnivalókról is elsõ kézbõl szerezhetnének tudomást a gazdák – mondta Tornai Tamás. Szerinte a képzések és a tervezett rövid távú intézkedések révén már egy-két éven belül a termelõk számára érzékelhetõ változást lehet elérni.
Forrás:
Napi Gazdaság Online
http://www.napigazdasag.hu