Taroltak a magyar borok a nemzetközi borversenyen
A külföldi országok közül a legtöbb mintát Brazíliából, Chilébõl, Horvátországból, Romániából, Szlovákiából, Szlovéniából küldték. Érkeztek még minták Bulgáriából, a Cseh Köztársaságból, Franciaországból, Japánból, Csehországból, Németországból, Olaszországból, Peruból, Portugáliából, Spanyolországból, Tunéziából, Új-Zélandról és Uruguayból.
A hazai és a nemzetközi borászatok körében komoly elismerést szerzett megmérettetést a Magyar Szõlõ- és Borkultúra Nonprofit Kft. 1992 óta rendezi meg, évente más-más helyszínen, azzal a céllal, hogy a nemzetközi zsûri tagjait megismertesse a magyarországi borrégiók természeti adottságaival, szépségeivel és a magyar borok alkotóival.
Az idén Pécs városvezetése és a villányi borvidék közismert borászatainak – Bock Pince, Csányi Pincészet, Gere Attila Pincészet, Sauska Pincészet, Tiffán Ede és Zsolt Pincészete – összefogásával gazdag kulturális és gasztronómia programot állítottak össze a szervezõk.
Az eredményeket a 42 – 45 fõbõl álló nemzetközi bíráló bizottság hozta meg. Fontos kiemelni, hogy a Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetségének szabályzata szerint a nevezett borok 30%-a kaphat csak érmet, a ponthatárok ennek értelmében fõkategóriánként külön-külön kerülnek meghatározásra, és a champion díjak is a fõkategóriákból kerülnek ki. Ez a módszer, valamint a borkülönlegességek (késõi szüretbõl származó, a jég-, a botrytizált, az erõsített borok) bírálatára külön létrehozott bizottság igazságos éremkiosztást tesz lehetõvé. A korábbi években az érmet nyert borok jelentõs hányada az édes borkülönlegességek közül került ki, az utóbbi 2 évben viszont a szabályzat megújításának köszönhetõen arányos az érmet nyert borok kategóriánkénti eloszlása.
A bíráló bizottságok külföldi tagjai – Anglia, Belgium, Brazília, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Kanada, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia és Uruguay – érkeztek. A zsûri összetétele biztosította a hagyományos európai borszakmai szempontok és a piac- és fogyasztóorientált angolszász szemlélet érvényesülését (többgenerációs európai bortermelõk és Master of Wine bírálók).
A szakmai zsûri magyar résztvevõi között jelentõs számban képviselték magukat a fiatal, második generációs magyar borászok.
A bírák – a VinAgora által kifejlesztett korszerû informatikai program és notebook számítógépek segítségével – az alábbi díjakat ítélték oda.
A 143 külföldi borminta közül 2 Champion díjat, 1 nagyarany érmet, 10 aranyérmet, 32 ezüstérmet nyert.
Champion díjat egy olasz és egy szlovén bor kapott, a nagyaranyérmet Németország kapta. Az aranyérmek közül kettõt Chile, és Peru, egyet-egyet pedig Németország, Brazília, Horvátország, Új-Zéland, Románia, Franciaország, Szlovénia és Tunézia vihetett haza. Az ezüstérmekbõl nyolcat Horvátország, négyet Szlovákia, hármat Franciaország, Chile és Uruguay kapott, kettõt Spanyolország, Románia, Bulgária, Brazília, egyet pedig Peru, Csehország és Németország.
A magyar borok – 358 borminta – jelentõs sikereket értek el: 4 Champion díjat, 33 aranyérmet és 68 ezüstérmet nyertek.
A nemzetközi borversenyek legmagasabb elismerését a Champion díjat, amelyet az aranyérmet nyert borok versenyeztetésével lehet megítélni, a zsûri öt bornak és 1 pezsgõnek ítélte oda. A hat díjból négyet magyar bor érdemelt ki.
A 12. VinAgora CHAMPION díjai:
Fehér édes borok kategóriában:
Gomila Exeptional Sauvignon blanc 2010 (P&F Jeruzalem Ormoz d. o. o., Szlovénia)
Rosé borok kategóriában:
Gál Szigetújfalui Zweigelt Rosé 2010 (Gál Szõlõbirtok és Pincészet)
Vörös borok kategóriában:
Szekszárdi Syrah Reserve 2008 (Takler Pince Kft.)
Pezsgõk kategóriában:
Gran Cuvée Satén Franciacorta Brut 2009 (Bellavista Franciacorta, Olaszország)
Természetes borkülönlegességek kategóriában:
3909 Tokaji Cuvée 2009 (Szent Tamás Szõlõbirtok és Pincészet)
„Botrytizálódott” borok kategóriában:
Tokaji Reneszánsz Cuvée 2008 (Tocajicum Borház Kft.)
A versenyen ismételten különdíjat ítéltek oda a magyar mintáknak. A „VinAgora legjobb fajtabora” címet az a bor nyerhette el, amely az adott fajtán belül a legmagasabb pontszámmal arany érmes lett és amely fajtából legalább 15 minta érkezett a versenyre.
A „VinAgora legjobb fajtabora 2011” cím nyertesei:
Gál Szigetszentmártoni Pinot Noir 2010 (Gál Szõlõbirtok és Pincészet)
Vincze Cabertnet franc Arcanum 2007 (Vincze Borászat)
Bock Villányi Cabertnet sauvignon Jammertal Selection 2007 (Bock Borászat Kft.)
Villányi Kékfrankos 2007 (Matias Borászat)
Figula Tihanyi Merlot Válogatás 2009 (Figula Pincészet)
Badacsonyi Olasz rizling Jégbor 2009 (Borbély Családi Pincészet)
Az „Ország legjobbja” cím is gazdára talált. Ha egy külföldi országból legalább 20 minta érkezett, akkor a nevezett minták közül a legtöbb pontszámot elért arany érmes bor különdíjat nyer.
Az „Ország legjobbja” cím nyertese:
Festiga Castello 2009 (Agrolaguna, Horvátország)
A hagyományokat folytatva a szakmai zsûri mellett, az erre az alkalomra felkért média zsûri is meghozta döntését a média különdíjakról. A média zsûriben szakújságírók és azok a médiaszemélyiségek, mûvészek vesznek részt, akik szívügyüknek érzik a minõségi borfogyasztás, a borkultúra népszerûsítését.
A média zsûri tagja volt Buza Sándor a Story TV szerkesztõ-mûsorvezetõje, Cserna-Szabó András József Attila díjas író, Demõk Nóra a Funzine rovatvezetõje, Gyimesi Zsuzsa a hvg.hu gasztronómiai rovatszerkesztõje, Gyõrffy Zoltán a Pécsi Borozó fõszerkesztõje, László Ágnes a Budavári Borfesztivál sajtófõnöke, Mátyok József a Borkultusz producere, Niszkács Miklós a Vendéglátás fõszerkesztõje, Pánczél Andrea a MOL Magyarország kommunikációs vezetõje, és Pásztor Zoltán, a Magyar Rádió tartalom-innovációs menedzsere. A szakmai zsûrivel ellentétben – ahol kötelezõen szó és hang nélkül zajlott a bírálat – a média zsûriben, az összesített pontszámok ismeretében, érvelõ, vitatkozó, jó hangulatú párbeszédek után születettek meg a végsõ döntések.
Média Különdíjat nyert:
Fehér borok kategóriában Toro de Piedra Chardonnay 2009 (Vina Regurugua, Chile)
Vörös borok kategóriában Bock Villányi Cabernet sauvignon Jammertal Selection 2007 (Bock Borászat Kft.)
Természetes borkülönlegességek kategóriában Badacsonyi Olasz rizling Jégbor 2009 (Borbély Családi Pincészet)
A hivatalos eredményhirdetésre, a média zsûri különdíjainak ünnepélyes átadására 2011. július 2-án, 10 órai kezdettel, Budapesten, a New York Palotában, a Boscolo Kongresszusi Központban kerül sor. A díjátadást követõen a 4. VinAgora Borgála keretében a nagyközönség is megismerkedhet a borversenyre nevezett borokkal és a zsûri által alkotott szakértõ véleményekkel.
A VinAgora Nemzetközi Borverseny díjazott borai külön megjelenési lehetõséget kapnak a 20. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgõfesztiválon 2011. szeptember 7.-11. között a Budai Várban.
Forrás:
Deluxe.hu
http://www.deluxe.hu