Támad a peronoszpóra!
A növényvédelem szempontjából kritikus idõszak – a virágzás utáni kis bogyós állapot – közeledésével a kombinált, felszívódó készítmények bevetésére kell készülni. Abban az esetben, ha már kialakultak a lisztharmat-micélium telepek, valamint láthatóvá váltak a peronoszpóra gyanús foltjai, csak akkor használjunk kombinált, több kórokozó ellen hatékony készítményt, ha korábban permeteztünk már felszívódó hatóanyaggal. Ellenkezõ esetben egy kontakt és egy felszívódó szerrel védekezzünk a gombák ellen. Peronoszpóra ellen jó például a Ridomil, míg a lisztharmat megelõzésére a Topas ajánlott.
A tarka szõlõmoly elsõ nemzedéke ellen nehéz volt megválasztani a helyes védekezési idõpontot, mert a csapdák a rossz idõjárás miatt nem megbízható módon jelezték a károsító egyedszámot. Emiatt több szõlõben 20-30%-os gyakorisággal károsítanak a szõlõmolylárvák. A korábbi hetek alacsony hõmérséklete miatt a lárvák fejlõdése elhúzódhat, emiatt rövid hatástartamú szerrel még gazdaságosan védekezhetünk a kártevõ ellen. Hogy jobb hatást érjünk el, nagyobb lémennyiséggel kell permetezni, 10-14 naponként. E kártevõk ellen hatásos például a Karate Zeon és a Lufox.
Ilyenkor jobban elszaporodnak a gyomok is, melyek ellen a sok esõ miatt nehéz a kapálás. A Folar 525 FW hatékony a magról kelõ gyomok ellen is, és ha szakszerûen alkalmazzuk, akkor többé-kevésbé az egész vegetációban képes gyommentesen tartani a sort is, de elõtte célszerû legalább egyszer tisztára mûvelni a sorok alját.
Forrás:
Szabad Föld Online
http://www.szabadfold.hu