Szüretindító útlezárással
– Nyakunkon a szüret, de nem tudom mennyiért lehet eladnia szõlõt. A pincészetek egy része nem hirdette meg a felvásárlási árakat. Aki meghirdette az meg olyan alacsonyan jött ki az árakkal, hogy nem fedezi a költségeinket. A nevemet ne írja meg, mert nem akarom, hogy a felvásárló ne vegye meg a szõlõmet, ha a cikket elolvassa – mondta az egyik szõlész, aki beállt autójával a demonstráló gazdák sorába tegnap reggel.
Pénteken mintegy 3 kilométer hosszan zárták le a szõlõtermelõk az 54-es fõút Bócsa – Soltvadkert közötti szakaszának egyik sávját. A tiltakozást a Szõlõtermesztõk Érdekvédelmi Szövetsége rendezte. A szervezet felhívására Soltszentimrétõl Kecelig, Kaskantyútól Bócsán át Tiszaalpárig érkeztek a termelõk. Egy soltszentimrei hölgy azt mondta, hogy csak kevés fiatal foglalkozik már a faluban a földdel, õ is csak azért szõlõzik mert szereti. Illetve annyit azért szeretne kapni a termésért, hogy a gyerekét taníttassa.
– Mi azt akarjuk, hogy tisztességes árat kapjunk a szõlõért. Ehhez párbeszédet kell folytatnunk a pincészetek képviselõivel. Erre azonban kevés az esélyünk. Ezért is rendeztük a tiltakozást. Délelõtt 10 órára meghívtuk a nagy borászatok képviselõit a soltvadkerti városházára, hogy egyeztessünk velük – mondta Budavári László, a Szõlõtermesztõk Érdekvédelmi Szövetségének az egyik vezetõje. Közel egy évet dolgozunk a szõlõben és nem tudjuk mit is ér majd a munkánk. A helyzetünk kiszolgáltatott, ezt akarjuk megváltoztatni. Szerzõdéses megállapodásokat szeretnénk kötni a felvásárlókkal – tette hozzá.
A gazdák figyelemmel kísérik a híreket és tudják, hogy a Dunántúlon jóval kevesebb szõlõ terem az idén, mint tavaly. Herczeg Imre keceli gazda azt nyilatkozta, hogy idén Imrehegyen Császártöltésen, sõt Kecel egy részén is elfagyott a szõlõ egy része. Túltermelésre nem lehet számítani, ezért nem értik az emberek, hogy miért is csak 80 forintos árral hirdették meg a héten a cserszegi fûszeres felvásárlási árát. A bevételek ekkora árral igencsak alacsonyak lesznek, miközben a kiadások a gyakori esõk miatt nõttek. Többet kellett az idén permetezni. A permetezõgépeket is le kell vizsgáztatni, ami szintén több tízezer forint. Illetve az ültetvényesek többsége nem kapta meg az Agrár- környzetgazdálkodási támogatást, amely 200 ezer forint hektáronként. Egyes számítások szerint ez is csökkenti legalább kilónként húsz forinttal a szõlõbõl származó jövedelmet.
Csökken a borfogyasztás
A szövetség a soltvadkerti városházára várta 10 órára a pincészetek vezetõit. Tizenegy meghívott cég közül kettõ képviselte magát. Barkóczi János és Budavári László termelõk ismertették a szõlészek helyzetét a pincészetek vezetõi elõtt.
Beszedics László az akasztói Kiskun-Vin Kft. tulajdonosa arra hívta fel a termelõk képviselõinek a figyelmét, hogy Magyarországon jelentõsen csökkent a borfogyasztás. A negatív árversenyben az olcsó szõlõ árakkal lehet csak talpon maradni. Ha az árait nem fogadja el a kiskereskedelem, akkor belép más a helyére, és az olcsó olasz spanyol borokkal szerzi meg a piacot. Nem csak õ, de a termelõ is tönkre megy.
Schiszler Péterné a legnagyobb soltvadkerti pincészet egyik tulajdonosa azt mondta, hogy õk szóban kötnek megállapodásokat a termelõkkel. De csak azt ígérik, amit be is tudnak tartani. Õ is arra hívta fel a figyelmet, hogy a lédig bor és a petpalackos termékek piacán csökkent a fogyasztás. Majd megjegyezte, hogy emelkedik a szõlõ felvásárlási ára a cserszegi 80-al indult, de a 90 forintot is elérheti.
Frittmann János a Kunsági Borvidék elnöke felvetette egy nagy felvásárló szövetkezet létrehozását. Szerzõdéses rendszer kialakítását javasolta, majd megjegyezte: a borpiac alsó szegmensében valóban csökkent a kereslet.
Forrás:
BAON
http://www.baon.hu