Szõlõvédelem felsõfokon
[tn_2_bal.jpg] Idén a súlyos peronoszpóra- és a közepes lisztharmatfertõzés, valamint a szélsõséges idõjárási viszonyoknak köszönhetõen az átlagosnál akár 15-20%-kal kisebb szõlõtermés várható hazánkban. Az elmúlt idõszakban leesett sok csapadék következtében a betakarítás is a szokásosnál késõbb, augusztus második felében kezdõdhetett el.
Levonva a tanulságokat és készülve már a 2011-es szüretre, a kártevõk és a gombásodás elleni védekezés, illetve a hatékony gépesítés volt a témája annak a mini rendezvénysorozatnak, amelynek célja a szõlészek továbbképzése és a legmodernebb szõlõtermesztésben használatos technológiák ismertetése volt. Az egri borvidéken a Thummerer Pincészet adott otthont az eseménynek, amely több mint 30 fõ, köztük szõlészek, borászok, valamint a szakma és a sajtó jeles képviselõinek részvétele mellett zajlott.
A programot Vajkóné Tarjányi Judit, a Syngenta kertészeti szaktanácsadójának köszöntõje után a házigazda Thummerer Vilmos nyitotta meg, aki a helyi adottságok tükrében mondott néhány értékelõ szót az eddig kihívásokkal nem fukarkodó 2010-es évjáratról.
Ezt követõen Horváth Tamás a KITE ZRt. szõlõ ágazati vezetõje a vállalat legmegbízhatóbb gépesítési megoldásairól beszélt, amelyek felölelik a teljes szõlõtermesztési folyamatot a metszéstõl a betakarításig. Elõadásában kitért a cég újdonságaira: az új John Deere erõgép modellekre, az új Pellenc vontatott szüretelõ gépre, a Nobili permetezõ gépre,illetve a portfolióba nemrég bekerült pincéhez tartozó Pellenc borászati eszközökre és a szõlõ korszerû támberendezéseire.
A Syngenta Kft. komplex szõlõvédelmi technológiáját, beleértve a gombaölõszeres és rovarölõszeres kezeléseket, Nádudvari Éva és Lucza Zoltán mutatták be. A szakemberek az idén helyenként akár 100%-os terméskiesést okozó peronoszpórafertõzés ellen a Pergado gombaölõszer-családot ajánlották, amelyet a hatóanyag translamináris terjedése, illetve a viaszrétegbe való beépülése különböztet meg a többi készítménytõl. 2011-ben vezetik be az Affirm rovarölõ szert, amely elõadásuk másik fõ témája volt. Természetes eredetû hatóanyaga már alacsony dózis használata mellett egészséges növényi termék elõállítását eredményezi. A széles hatásspektrummal rendelkezõ szer egyedülálló hatásmódja kulcsfontosságú a rovarölõ szerekkel szemben kialakuló rezisztencia elkerülésében.
Dr. Dula Bencéné növényvédelmi mikológus és szõlõtermelõ a 2010-es évjárat sajátosságairól, az azt befolyásoló idõjárási anomáliákról, és ehhez kapcsolódóan a szõlõperonoszpóra-járvány elleni küzdelem nehézségiérõl beszélt. Elõadásában elemezte és bemutatta a saját üzemi technológiájuk és a Syngenta technológia peronoszpóra elleni hatáskülönbségét, igazolva ezzel az új technológia extrém idõjárási körülmények közötti eredményességét.
A programot Sasvári Gábor, a KITE ZRt. gépértékesítési menedzserének gyakorlati bemutatója zárta, melynek keretében a résztvevõk többek között megismerkedhettek a legújabb fejlesztésû gépi csonkázó mûködésével, valamint egy újfajta soraljmûvelõt is megtekinthették mûködés közben.
„A „hivatalos” program után a résztvevõknek alkalma nyílt konzultációra is, amelynek keretében reméljük, személyre szabott tanáccsal is sikerült ellátnunk az érdeklõdõket”- fûzte hozzá még Nádudvari Éva, a rendezvénysorozat fõszervezõje.
[tn_3_bal.jpg] A 2010-es szüret azonban még messze nem ért véget, mi több, a védekezést a rendezés idõszakában is folytatni kell, mivel a csapadékos idõjárás következtében egyes táblákban máris megjelent a fakórothadás és a szürkepenész.