Szõlõrõl, borról, az uniós borreformról – józanul
A Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsa négynapos konferencián vitatja meg az ágazat jelen helyzetét és az uniós borreform nyomán várható változásokat. Oreskó Imre, a borvidék hegyközségi tanácsának elnöke hétfõi megnyitójában kifejtette a Lakitelek Népfõiskolán: a 22 helyett 4 borvidék plusz külön Tokaj-Hegyalja elegendõ lenne az országban az ágazat hatékonyabb mûködéséhez. A hegyközségek számának – országosan 316-ról 127-re, a Kunsági Borvidéken 65-rõl 34-re – csökkentése koncentráltabbá tette e szervezetek munkáját.
Sárecz Lászlónak, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) agrárpiaci fõosztályvezetõ-helyettesének adta át a szót, aki A szõlõ-bor ágazat helyzete Magyarországon címmel tartott tájékoztatót. Az elõadó megállapította: 2004 óta 25 jogszabály-módosulás történt az EU-ban, 2008-ban 7, ami jelzi, hogy az unió hatékonyabbá akarja tenni az ágazatban a termékpálya-szabályozást. Az idén nálunk módosítani kell a bortörvényt, ezt elõkészítendõ konzultálnak a szakmai szervezetekkel.
Sárecz László ismertetett néhány adatot a magyar szõlõ- és bortermelés unióbeli helyzetének érzékeltetésére. A közösségi termelésnek hazánk a 2 százalékát adja, 200 millió euró összértékben, 70-80 ezer hektárnyi területen. (Ausztria ágazati össztermékének értéke 437 millió euró.) Magyarországon 130 ezer család vesz részt a szõlõ- és bortermelésben, s 3-3,5 millió hektoliter bort állítanak elõ. A múlt évben 740 ezer hektolitert exportáltunk, 460 ezer hektolitert importáltunk, döntõen Olaszországból. A kivitel zöme Oroszországba irányult. Hazai kezdeményezésre bevizsgáltak import borokat, de a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) szerint minõségi kifogás emelésére nem találtak okot. A borimportról Sárecz László azt állapította meg, hogy megakadályozni nem lehet, hiszen az EU-ban megszûntek a határok. A hazai szõlõfelvásárlási árak – vélte a fõosztályvezetõ-helyettes – az elmúlt három-négy évben aránylag elfogadhatóak voltak. A multinacionális kereskedelmi láncolatok csak nagy beszállítókat akarnak, de az elõadó ismeretei szerint már készül a törvénytervezet, úgymond a megregulázásukra. A borászatban érvényes élelmiszer-higiéniai elõírások egyszerûsödni fognak – jövendölte a minisztériumi elõadó, az uniós borreformot érintve.
Az elõadást követõen számos kérdés, hozzászólás hangzott el. Kovács László, a Duna Borrégió képviseletében úgy vélte, hogy mivel a literenkénti 8 forintos forgalomba hozatali járulékból befolyó összeg 60 százalékát a régió fizeti be, joguk lenni ott lenni, amikor a felhasználásról döntenek. A magyar exportbor után miért nem kell járulékot fizetni?
Forrás:
baon.hu
http://www.baon.hu