Szlovákia: a magyar fél érvek nélkül ellenzi a tõketerebesi szénerõmûvet
A Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a múlt héten közleményben adott hangot álláspontjának, miszerint a beruházó hatástanulmányát jegyzõ szakértõi csoport továbbra sem tér ki arra, hogy a tervezett erõmû milyen hatással lehet a Bodrog folyó ökológiai állapotára és a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidékre. A hivatalos magyar álláspont szerint szükséges annak elemzése, hogy a levegõbe jutó nehézfémek, valamint rákkeltõ anyagok talajra, növényzetre jutva milyen összesített hatásokkal járnak.
Noha a tõketerebesi lakosság nagyobbik fele ellenzi a beruházást és a város önkormányzatának sincs egységes álláspontja a hivatalos építési engedélyek közelgõ kiadásával kapcsolatosan, a szlovák környezetvédelmi hatóság végsõ állásfoglalása zöld utat nyithat az építkezésnek.
Peter Visváder, a szlovák tárca szóvivõje hétfõn abban az értelemben nyilatkozott, hogy az érintettek múlt heti kassai egyeztetésén a magyar fél folyamatosan fokozott követeléseket támasztott a szlovák szakemberekkel szemben, akik a lehetõ legaprólékosabban igyekeztek szakszerû válaszokat adni. Eközben – a magyarok – olyan információkra is igényt tartottak, amelyek meghaladják a tervezett ipari tevékenységgel kapcsolatos környezeti hatások kiszolgáltatásának a szlovák jogrendben és a nemzetközi egyezményekben megszabott kereteit.
Pozsony szerint a szlovák szakértõk megfelelõ garanciákkal szolgáltak arra nézve, hogy az erõmû beruházója igazodik a vonatkozó európai normákhoz, amelyeknél a belsõ szlovákiai normák esetenként még szigorúbbak a vonatkozó európai szabványoknál.
A szlovák környezetvédelmi tárca szóvivõje felemlegette, hogy Pozsony 2005-ben egyetértett a Szerencs társégében épülõ hõerõmû tervével, annak ellenére, hogy az a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék térségébe esik, jóllehet, üzemeltetésének jellege okán a jelzett (szalmatüzelésû) magyar erõmû sokkal jobban károsítja majd a térséget, mint a majdani tõketerebesi létesítmény. Ezen túlmenõen magyar területen további olyan környezetkárosító objektumok állnak, mint a kiterjedt ipari potenciáljáról híres Miskolc városa, melynek peremén egyebek között egy nagy vegyipari létesítmény mûködik, vagy a térségben található Tiszai Hõerõmû, melynek Tokajra kiterjedõ kedvezõtlen hatásai sem zárhatók ki.
„A felsorolt tények egyértelmûen arra utalnak, hogy a magyar fél kétféle mércével méri” a hátáron átnyúló környezeti hatásokat. „Ezzel szemben a szlovák fél hasonló esetekben semmilyen akadályokat nem gördít a magyar kollégák elé”, mint ahogy akkor sem gáncsoskodott, amikor 2007-ben részt vett az államhatártól mintegy hatszáz méternyire fekvõ nyergesújfalui cementgyár környezeti hatásainak elbírálásában, és a magyar szakértõi minõsítéseket kételyek nélkül elfogadva egyetértett a cementgyár építésével – hangzik a szlovák álláspont.
Forrás:
Népszava
http://www.nepszava.hu