Széttúrják a vaddisznók a Kõszegi-hegység szõlõskertjeit
Aki mûvelt már szõlõt, tudja milyen nagy odafigyelést igénylõ fáradtságos munka ez a téli metszéstõl az õszi szüretig, majd a pincében a bor kezeléséig.
Minderre gondolnunk kell, amikor az egyik legtapasztaltabb és legkiválóbb kõszegi borászt, Láng Józsefet hallgatjuk.
– Nagyon elszaporodott a vadállomány a Kõszegi-hegységben, egyre nagyobb kártételüket tapasztaljuk a szõlõkben. Õzek, vaddisznók kártétele egyaránt jellemzõ, de a vaddisznóké nagyobb arányú.
Beszélgetésünk során kiderül: az õzek inkább tavasszal járnak a szõlõkben, mert a fiatal hajtásokat, a hajtáscsúcsokat („vitorlákat”) kedvelik nagyon. A vaddisznó más kategória.
– Vadászoktól hallottam: nagyon okos állat – meséli Láng József. – Naponta 30-40 kilométert is képes megtenni, s ha anyadisznó, akkor a csemetéit is magával viszi, megmutatja neki azokat a jó helyeket, ahol mindig terített asztalt találnak majd. A szõlõk, a mieink is ezek közé számítanak.
A szõlész-borász szinte hihetetlen történetet mesél:
– A Kálvária-templom környékén van egy szõlõm. Kétezer tõkét mûvelek ott, abból mindössze két tõke fehér csemegeszõlõ, a többi vörös. A fehér csemege korábban érik, mint a többi. Eléggé nagy a terület, a vaddisznó mégis megtalálja azt a kettõt! Hajnali szürkületben láttam egyszer egy kant. Lehetett úgy 80 centi-egy méteres magasságú. Nyújtotta fel a fejét, nagy élvezettel ette a szõlõt. Valósággal lakmározott.
Az alacsony mûvelésû szõlõk teljesen ki vannak szolgáltatva a vadon élõ állatoknak. A kõszegi gazdák már sokszor szóba hozták: tenni kellene valamit ellenük, hiszen nem csak megdézsmálják a szõlõt. A vaddisznók nagy túrásaikkal tõkéket döntenek ki. Most télen is ezt teszik. Talajlakók után kutatva felszántják a sorok között a földet is, emiatt nem lehet majd ott füvet nyírni.
– Ez az erdészet vadászterülete – mondja Láng József. – Kérdeztük vadászoktól, mit tehetnének az érdekünkben. Azt válaszolták: õk gyérítik a vadállományt, ennél többet nem. A megoldás ellenük a villanypásztor lenne. Vaskeresztesen már van rá példa, ott nincs is kártétel.
Forrás:
vasnepe.hu
http://vasnepe.hu