Szent János-napi újborszentelõ ünnepség Izsákon
Az esemény a meghívott vendégek számára a Helibor Kft. bemutatásával és jövõbeni terveinek felvázolásával kezdõdött, melynek keretében Oreskó Imre ügyvezetõ igazgató és Nádai Anikó marketing menedzser ismertette a termelõi összefogás történetét, a cég terveit.
A pinceszentelõ és az eredetvédett Arany Sárfehér elsõ palackjainak megszentelése utáni üzembejárást Szabó Ferenc fõborász kíséretében tehettük meg, amit végül bor- és pezsgõkóstoló zárt.
A rendezvényen a termelõkön és a termelõi csoportok képviselõin túl megjelent Kállay Miklós professzor, Horváth Csaba a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa fõtitkára, Kunszeri Miklós az Országos Borminõsítõ Intézet Borászati fõfelügyelõje, Font Sándor országgyûlési képviselõ, a Mezõgazdasági Bizottság elnöke, Benke László olimpiai bajnok, mesterszakács.
A szertartást korábban megelõzte a városi sportcsarnokban egy képletes avatóünnepség is.
Ezúton is szeretnénk megköszönni a megtisztelõ meghívást, reméljük munkánkkal mi is hozzájárulhatunk a termelõi összefogás sikereihez.
A Helibor Kft az összefogás gyümölcse, melynek tényleges magalakulására 2005 õszén került sor, amikor 2500 hektáron gazdálkodó 800 szõlõtermelõ döntött úgy, hogy megszüntetik kiszolgáltatottságukat, közösen dolgozzák fel alapanyagukat és segítik piacra termékeiket. Lényegében három államilag elismert termelõi csoport összefogásáról van szó: a helvéciai az izsáki, és az orgoványi termelõi csoportokról akik 21 települést érintõ szõlõ- és bortermelõket fognak össze, Magyarország legnagyobb borvidékén.
Integrációjuk célja a hosszú távú tervezhetõ biztonság,valamint a jövedelmezõség, az európai szintû vidéki élhetõ élet biztosításával. A hatékony mûködés érdekében létrehozták a Helibor Kft-t, amely projektcégként mûködik, s feladata a szõlõfeldolgozástól a marketingtevékenységen át, az értékesítés koordinálása és lebonyolítása. Az együttmûködés elsõ lépéseként a Sikeres Magyarországért vállalkozásfejlesztési hitelprogram segítségével, a három termelõi csoport megvásárolta Közép-Európa egyik legnagyobb borászati és pezsgõgyártó komplexumát Izsákon.
Az üzem múltja egészen 1972-ig vezethetõ vissza, az Izsáki Állami Gazdaság megalakulásáig. A borászati és pezsgõüzemet 1991-ben meghatározóan 6 nagyrészvényes magyar befektetõ privatizálta Hungasekt Rt néven. 2001-ben a német Ecker cég vásárolta meg az üzemet, mely elõszõr Walton, majd Cavern Rt. (késõbb Cavern Zrt.)néven mûködött tovább.
A cég üzleti stratégiáját az export piacok lehetõség szerinti megtartása, illetve a belföldi piacon való térnyerésre törekvés jellemezte. Ezt meg is valósították, hiszen a Walton, a Claudius Caesar, a Pompadour, a Voila és a Kölyök pezsgõk, jelentõs piaci részesedésre tettek szert.
Ezután 2005-ben, tulajdonosi döntés alapján a Cavern Rt. értékesítette a Henkell und Söhnlein német cég portfoliójában lévõ Törley-nek az imént felsorolt öt brand-et, így mára a kereskedelmi márkák mellett (Anno Domini, Admiral, Catherina, Mon Amour, Marie Antoinette, PartyTime), csak a Bio Chardonnay, a Madame Dubarry, a Bacchus, a Szovjetszkoje Igrisztoje, az Arvenus, és az Arany sárfehér pezsgõ márkák maradtak meg.
Az eladást követõen a három társult termelõi csoport: Helvécia, Izsák, Orgovány által megalakított Helibor Kft. az üzemmel együtt a jogutódjává vált a Cavern Zrt.-nek, s ezzel együtt a birtokában lévõ márkaneveknek is. Piacra lépésével automatikusan örökli a Cavern pozícióit. Korábbi pezsgõmárkáit megtartva elsõsorban a prémium kategóriában kíván pezsgõivel megjelennni, valamint jelentõs mértékben nyitni kíván a borértékesítés irányába. Az elsõ borcsalád Csontváry Kostka Tivadarról kapta a nevét, hiszen a festõmûvész öccse, Kostka László volt az, aki itt Izsákon elõször kezdte nagy felületen termeszteni a Sárfehér fajtát. Maga a festõ is gyakran tartózkodott öccse birtokán, ezért a borcsalád valamenyi tagján egy-egy hírás Csontváry kép részlete látható. A borcsalád zászlós bora természetesen az Arany sárfehér bor, és az ebbõl készült pezsgõ melyet 2006. február 3-tól a 11/2006 FVM rendelet alapján eredetvédelmileg leszabályozottan termeszthetõ. E borfajta kitûnõen illeszkedik a töltött káposztához, disznotoros ételekhez, egy igazi magyaros ebédhez vagy vacsorához. Fröccsként a legfinomabb szomlyoltó és frissitõ ital.
A Helibor Kft. stratégiájában alapvetõen a minõségi termelés irányába kíván jelentõs mértékben elmozdulni, alapozva a térség tradicionális hungarikum szõlõfajtáira és a szövetkezésben rejlõ lehetõségek felhasználására. Ehhez jó alapot biztosít a társult tulajdonosi termelõk ültetvényháttere és a már végbement illetve folyamatban lévõ fejlesztések.
[hirszerkeszto]