Szent Gaál Pincészet – sajtóbeszélgetés és a 2006-os prémium borok bemutatója a Kiskakukk étteremben
Csökkenõ ár, növekvõ minõség a Szent Gaálnál – Túlárazottak-e a magyar borok?
Az utóbbi idõben sokat hallani a magyar borok túlárazottságáról. Ez egy nagyon kellemetlen fejlemény a magyar borászat számára. Ráadásul nem is igaz. Ténylegesen drágábbak a borok, mint a most beáramló import tömegborok, de természetesen a tömegborok árszintjét nem lehet összevetni a kis mennyiségben készült kézmûves borokéval.
Pincészetünk ennek ellenére csökkenti prémium borainak árát. Ezt egyrészt a jobb ár/érték arány elérése érdekében teszi, másrészt, a Strázshegyi birtok megvásárlásával nagyban növekedett a pincészet magas minõségû alapanyag termelése. Így tehát egyszerre csökken az ár és nõ a boraink minõsége.
A prémium sorozat borai közül a Kékfrankos válogatás, a Bikavér válogatás, a Q és a Cabernet sauvignon ára csökken 20-30 százalékkal. A magyar borpiacon elég ritka az árcsökkenés. Mi azért vállalkoztunk erre, mert míg a korábbi években csupán 20 ezer palack magas minõségû borhoz volt alapanyagunk, addig a múlt évtõl, a Strázsahegyi birtok megvásárlásával immár akár 70 ezer palack magas minõségû bort tudunk készíteni saját alapanyagból. Az árcsökkentéssel létrejött ár/érték arány véleményünk szerint nagyon jó piaci pozíciót biztosít pincészetünknek a magyar piacon.
Szent Gaál borok a 3 Michelin csillagos La Pergola étteremben Rómában – 35 eurós rekord export ár magyar vörösborért
A Michelin étteremkalauz nemzetközi tekintélye évtizedek óta töretlen. Immár Magyarországon is egyre nagyobb jelentõséget tulajdonítanak neki. Ezért tartjuk eddigi egyik legnagyobb sikerünknek, hogy egy 3 csillagos étterembe 2 vörösborral be tudtunk kerülni. A La Pergola Olaszország öt 3 csillagos éttermének egyike. Marco Reitano a sommelier, aki a L’espresso borkalauzának is vezetõ szakértõje. A kalauzhoz 19 ezer bort kóstolnak meg, és végül 12 ezer kerül bele.
Marco Reitano boraink megkóstolása után 2 tételt választott ki a borlapra. A Passionata-t és a B verzió elnevezésû cabernet sauvignon-t. Tudomásunk szerint Magyarországról elsõként sikerült két vörösborral 3 csillagos étteremben borlapra kerülni a világon. Érdekesség még, hogy a B verzió export ára 35 euró, ami magyar vörös esetében, kiemelkedõen magasnak, ha nem egyedinek számít.
Az étterem német séfje, Heinz Beck a nagy újítók sorába tartozik. Konyhája egyik fõ jellemzõje a könnyedség.
A pincészet borai más Michelin csillagos éttermek borlapjaira is bekerülnek a közeljövõben. Ezek közül az egyik a bécsi Riegi, amely egy csillaggal büszkélkedhet.
Néhány szó a Strászahegyrõl:
Régen álmodoztunk arról, hogy egy igazi egységes birtokot hozzunk létre Szekszárd legjobb területén. Álmunk megvalósult. A tavalyi évben megvettük a Strázsahegyi birtokot, összesen 21 hektárt. Ebbõl 16,5 hektár a strázsahegyi birtok, a többi pedig éppen faluhelyi ültetvényünk szomszédságában található, ahol így összesen 14,5 hektárunk van.
Immár 38,1 hektár igen kiváló minõségû és jó fajtaszerkezetû területtel rendelkezünk, felvásárlásra csak kis mértékben szorulunk rá. A jelenlegi birtokunk termése bõven fedezi a csúcsboraink és középkategóriás boraink alapanyagát, így komoly minõségjavulás várható alacsonyabb árú borainknál is.
Korábban
Szent Gaál Pincészet – sajtóbeszélgetés a Kiskakukk étteremben 2007-02-01