Szellem a palackból, avagy Borszerda Bornai Tiborral a Duna Borok Kertjében
Kökény képes, illetve részletes szöveges élménybeszámolókat írt a www.dunaborokkertje.hu weboldalon, igyekezve minden egyes fontosabb momentumát rögzíteni a borkalandnak. A blogger tapasztalatait és élményeit figyelembe véve, a Szabadság téri Duna Borok Kertje borlapjára azok a borok kerültek fel, melyek jó eséllyel válhatnak a mindennapi borfogyasztók kedvenceivé. Természetesen nem kizárólagosan „Kökény” ízlése határozta meg a borlap kínálatát, hiszen a felkerült borok mindegyike hazai vagy nemzetközi díjjal is büszkélkedhet.
Az összeállított borszelekció társasági megismertetésére és végigkóstolására a „Szellem a palackból”, avagy Borszerda Bornai Tiborral talk show-sorozat ad lehetôséget minden borkedvelô számára. A könnyed, nyár esti program házigazdája Bornai Tibor, aki soron következô vendégével beszélget az élet nagy dolgairól, mindezt a Duna Borrégió borainak kellemes társaságában. A Borszerda eseményei a www. dunaborokkertje.hu weboldalon online közvetítéssel is követhetôk.
Minden Borszerda egyben a Duna Borrégió pincészetei egy-egy borának, a „HÁZ BORÁNAK” bemutatására is lehetôséget ad. A „HÁZ BORÁT” a megjelentek részére maga a borász kínálja, így biztosítva a borkülönlegesség minél teljesebb és részletesebb ismertetését.
Az eseménysorozat második vendége dr. Kürti Sándor, a „HÁZ BORA” pedig a XIV. Országos Cserszegi Fûszeres Borversenyen díjat nyert, Izsáki Cserszegi Fûszeres bora volt, melyet Birkás Zoltán, a szabadszállási Birkás pincészet borásza kínált a megjelent vendégek részére.
A Borszerda tovább folytatódik a Duna Borok Kertjében, hiszen jövô hét szerdán Bornai Tibor vendége Rainer M. János történész, az 56-os Intézet fôigazgatója lesz.
Fajtatörténeti ismertetés
A fajtát 1960-ban a Keszthely melletti Cserszegtomajon Bakonyi Károly keresztezte az Irsai Olivér és a piros Tramini szôlôfajtákból. A kísérletnek az volt a célja, hogy egy olyan szôlôfajtát nyerjen, amely amellett, hogy finom bort ad, két másik kikötésnek is megfelel: egyrészt hidegtûrô, másrészt hamar érô legyen.
A fajtának nem volt rögtön átütô sikere a hazai borászok körében, ám az 1984-85-ös, illetve az 1986-87-es években tapasztalt nagy hidegek felkeltették az érdeklôdését a Cserszegi Fûszeres szôlôfajta iránt (a szôlônek alapesetben ugyanis szüksége van a téli hidegre, mert ez pihenésre kényszeríti a növényt, ám a túl nagy hidegtôl és hosszú fagytól elpusztulnak a szôlôtôkék). Ekkortól datálódik a Cserszegi Fûszeres magyarországi elterjedése.
2009-ben már tizennegyedik alkalommal került megrendezésre a Cserszegi Fûszeres Országos Borverseny, melynek kihelyezett helyszíne a Duna Borok Kertje (Hütte) volt. Az elsô három helyezett bort Duna Borrégiós termelô adta, melybôl kettô a Duna Borrégió Borút Egyesület tagja.