Szekszárdon ez az Etalon
Takler Ferenc, Eszterbauer János, Mészáros Pál és Vida Péter. Külön-külön is elérték már, amit borász elérhet, alkottak maradandót, beírták nevüket a magyar bor történelemkönyvébe. Most azonban kipróbálták, mire képesek együtt, tudásuk vajon összeadódik, vagy inkább hatványozódik egy közös borban? A kérdés költõi, a bor kóstolása egyértelmûen megadja a választ.
Példaértékû kezdeményezés ez, amelynek üzenete a szakma felé ma különösen aktuális: lehet együtt, összefogva nagyot alkotni, közösen haladni a siker felé. Minden tekintetben igazi ETALON született!
Az ötlet
A történet egy egyszerû munkalátogatással kezdõdött. Az Ital Magyarország Kft. munkatársai pincelátogatáson voltak a borvidéken, ahol borozgatás és baráti tréfálkozás közben játékosan provokálni kezdték a borászokat: együtt vajon tudnának-e jobb bort készíteni, mint külön-külön? Az ötlet termékeny talajra hullott, a szót tett követte és megkezdõdött az együttgondolkodás immár a megvalósítás körül. Az Ital Magyarország Kft. számára nagyon fontos tapasztalattal is szolgált a történet, megmutatta, hogy milyen fontos is a jó személyes, már-már baráti kapcsolat a borászokkal, a borász és kereskedõ közti jó viszony. Ha nincs ilyen kötetlen baráti légkör, amely megengedi akár egymás ugratását is, sosem merül fel egy ilyen ötlet.
A borászok
Takler Ferenc, Eszterbauer János, Mészáros Pál és Vida Péter. Hogy miért õk négyen? Mivel összeköti õket a közös kereskedõ, és egy kicsit a boraik stílusában fellelhetõ hasonlóság. Hiszen boraik karaktere saját bevallásuk szerint is közelebb áll egymáshoz a borvidéken. Ez – és erre külön hangsúlyt fektetnek mindannyian – nem jelent semmiféle elkülönülést, elzárkózást a többiektõl.
A Bor
Cuvée, négy fajtából áll: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc és Kékfrankos.
Évjárata: 2009
Borvidék: Szekszárd
A fajták karaktere, jellege a fenti felsorolás sorrendjében mutatkozik meg a borban is. A borászok egyenlõ arányban adták be legkiválóbb tételeiket a közös munkába.
A fajták megoszlása termelõk szerint a következõképp alakult:
Takler Ferenc: Melot és Cabernet Sauvignon (25%)
Eszterbauer János: Merlot és Kékfrankos (25%)
Mészáros Pál: Cabernet Sauvignon és Kékfrankos (25%)
Vida Péter: Cabernet Franc (25%)
Hasonló kezdeményezések történtek már, hiszen két bort összeházasítani, nem forradalmi találmány, származzanak akár különbözõ borászoktól. De ebben az esetben másról, többrõl volt szó. Itt a borászok valóban megdolgoztak a sikerért, a bor születésétõl fogva együtt bábáskodtak a fejlõdése felett, minden döntést közösen hoztak meg. A folyamatos munkából mindannyian kivették részüket. Mi sem mutatja jobban, mint hogy a végeredmény csak a sokadik házasítás után nyerte el azt a formáját, amivel mind a négyen elégedettek voltak.
Az ETALON tehát egy olyan bor, amely mögött borászati elképzelés, szándék állt, de nem egy borászé, hanem négyé. A négy borásznak tehát nem csupán négy szõlõfajtát kellett összegyúrnia egy kész borrá, hanem négy különbözõ elképzelést, stílust, borászati filozófiát.
És ami még ezen felül is újdonság: nem álltak meg a kísérletezés szintjén, hanem rögtön belevágtak egy olyan kalandba, amelynek az elején még csak sejtették a kimenetelét. Az ETALON ugyanis kereskedelmi mennyiségben készült, nem egy játékos, kísérletezõ mûvészi produktum, hanem egy olyan termék, amellyel a boltok polcain is találkozhatunk.
Ha megkóstoljuk, gazdag illatában érett cseresznyét és marcipánt fedezhetünk fel. Egy lendületes, komoly vörösbor, vibráló zamatokkal, hosszú lecsengéssel, érett tanninokkal. Fiatal még, ezért rengeteg tartalék rejlik benne, érdemes lesz nyomon követni fejlõdését!
A hátcímke
„E házasítás négy szekszárdi borász összefogásának eredménye. Alkotásuk hiteles minta az egymás iránti bizalomra és a minõség iránti elkötelezettségre, mert ha e bor szülõanyja az összefogás, akkor szülõapja a presztízs, mely manapság igen magasra teszi a mércét a 2000 éves borvidéken.”
A bor jellemzése
Mély rubin szín, bíbor reflexekkel. Illatában elõször a gyümölcsök jelennek meg, meggy és szilva, a háttérben a hordós érlelés visszafogott jegyei, némi szegfûszeg, kevéske fahéj, csipetnyi bors, de egy kis csokoládéreszelék is felbukkan. Kóstolva közepesnél picit nagyobb test, gyönyörû savak, feszes struktúra. Az ízképben elõször itt is a gyümölcsök jelennek meg, a tanninok szépen lekerekedtek, a fás hatás még érzõdik, de nagyon arányos, be fog épülni a borba. Az alkohol nem lóg ki, a lecsengése közepesnél hosszabb, fõleg a meggy vezeti, de egy kis szivarfüstös édeskés-kesernye is megjelenik benne.
Forrás:
Turizmus Online
http://www.turizmusonline.hu