Százmilliárd forint is mehet Tokaj-Hegyaljára
A tájékoztatás szerint a hagyományõrzõ modernizációra fókuszáló fejlesztéseknek köszönhetõen Tokaj-Hegyalja Európa és a világ legrangosabb világörökségi borvidékei mellé emelkedhet.
A kormány az elmúlt év végén indította el a Bor-Vidék Tokaj Hegyalja Nemzeti Programot, amelynek határozott célja, hogy a borrégió középtávon vezetõ szerepet töltsön be Európa világörökségi borvidékei között. Ennek az évtizedes fejlesztési programnak egyik alapdokumentuma a most elfogadott kezelési terv és az ennek alapján megfogalmazott kezelési kézikönyv.
A komplex fejlesztésekre az évtized végéig akár több mint 100 milliárd forint fejlesztési forrás is érkezhet a régióba – szögezi le a tájékoztató, amely kitér arra is, hogy a kezelési terv létrejöttében kiemelt szerepet játszott a borvidék fontos szereplõinek konszenzusra törekvõ együttmûködését gyorsító és katalizáló Tokaji Borvidék Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet Világörökségi Gondnokság.
A világörökségi cím, az örökséggel való gazdálkodás kötelezettsége egyedülálló esélyt kínál egy korszerû, komplex tájgazdálkodási és borvidéki modell újraépítésére a XXI. század elején, a kezelési terv ennek a folyamatnak az egyik alapdokumentuma – közölte Soós Gábor, a kezelési terv összeállításának koordinálását végzõ Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ fõosztályvezetõje.
Kolozsváry-Kiss Árpád, a Tokaj Borvidék Fejlõdéséért Nonprofit Kft. ügyvezetõje szerint a borvidék világörökségi státusát megerõsítõ, most elkészült kezelési terv sok fontos szabály és korlát meghatározása mellett egyedülálló fejlesztési lehetõséget biztosít a térségnek. Hozzátette: az értékek megõrzése a világörökségi kultúrtáj megóvása és a hagyományok ápolása mellett történhet.
A világörökségi kezelési terv végrehajtásáról kormányrendelet készül, amelynek hatályba lépését követõen egy kézikönyvet is összeállítanak. Ez közérthetõen írja le az elvégzendõ feladatokat, tudnivalókat – tette hozzá Kolozsváry-Kiss Árpád megjegyezve, a dokumentumot hétévente felülvizsgálják és pontosítják.
Forrás:
STOP
http://www.stop.hu