Soproni Borvidék: Már kamionnal hozzák ide az olasz borokat
Képzavarral élve szomorú képet fest a Soproni Borvidék jelenlegi helyzetérõl Taschner Tamás hegybíró.
A borvidéken a szõlõ hozamok az átlagoshoz képest harmadával, negyedével kevesebbek lettek. A minõséggel ugyan nincs gond, a mennyiséggel már annál inkább. A korábbi években mintegy 64000 mázsa szõlõ termett, addig ez a szám tavaly alig érte el 30-35 ezret.
– A Hûség Napi borversenyen a fehér borok szinte készek voltak, a vörösökön érezhetõ volt némi nyersesség.
A gazdák helyzetét nehezítette, hogy tavaly tavasszal nem fakadtak rendesen a rügyek. Emellett a térségben a korábban alig károsító peronoszpóra is felütötte a fejét. Voltak gazdák, akik nem vették figyelembe az Agroesxpert elõrejelzéseit. Õk takarékoskodtak a növényvédelemmel, igaz, õk a szüretet is megspórolták. Nem volt mit leszedni ugyanis.
Jó minõség, kevés bor
Tény, a városban néhány hónap múlva borhiány lehet. Ennek egyik jele, hogy már Sopronban is megjelent az olasz bor. Erre korábban nem volt példa. Az árak növekedésére nem lehet számítani, éppen azért mert a külföldi bor olcsóbb, mint a hazai. A termelõk nem tudnak taktikázni, például úgy, hogy visszatartják a készleteiket, mert akkor a helyüket azonnal elfoglalná a külhoni gazda. Igaz, egyelõre pontos kimutatás nincs arról, hogy mekkora mennyiségû bor jön be Magyarországra.
– Tegyük hozzá, az olasz borok asztali borok azok minõségével nincs baj – folytatja Taschner István. – A gond azzal lehet, hogy nem tudjuk a pontos mennyiséget.. A hipermarketeknek például nem kell nyilvántartást vezetniük errõl.
Inkább kivágnak
A Soproni Borvidék nagysága mintegy 1800 hektár. ebben már benne vannak a kõszegi területek is. Sopron közvetlen környékére1200 hektárnyi szõlõ jut. Pontosabban jutott, ugyanis a legutóbbi adatok szerint közel 200 hektáron kivágták a tõkéket, vagy felhagytak a termeléssel. Ehhez képest a tavalyi 32 hektáros friss telepítés elhanyagolható.
Taschner István azonban bizakodó, amikor azt mondja: elindult valami a borvidéken. Kezd kialakulni egy olyan kör, akik komolyan veszik a minõségi bortermelést, s mivel õk ebbõl élnek, kénytelenek és hajlandóak is fejleszteni.
A minõségi lehet Szuperior vagy Klasszikus
Mint megtudtuk, várhatóan március végére befejezi a hegyközség a soproni bor eredetvédelmével kapcsolatos szabályzat megalkotását. Ezt véleményezi majd a magyarországi Bor Eredetvédelmi Tanács, s a végsõ szót Brüsszel mondja ki.
Az eredetvédelem lényege, az igazán kiváló minõségû bor megkülönböztetett figyelmet kapjon.
A kategóriák
Szuperior: A Sopron térségében lévõ 73 dûlõt 10 körzetbe vonták össze, ahonnan a szuperior bor kikerülhet. Itt figyelembe vették a természeti adottságokat, valamint a helyben történõ palackozást. Ez a legmagasabb kategória.
Klasszikus: Kizárólag a Soproni Borvidéken termett és meghatározott helyeken feldolgozott bor kaphatja meg. Itt dûlõi kikötés nincs.
Táj jellegû bor: Más borvidékrõl származó bort is tartalmazhat. A palack címkére a Dunántúli megjelölést kell felragasztani. Azaz például lehet Dunántúli Kékfrankos, Zweigelt, s így tovább. A továbiakban itt tervbe van véve a Fertõparti kifejezés alkalmazása.
Forrás:
nyugatmagyar.hu
http://www.nyugatmagyar.hu