RFID cimke a borok azonosítására
Az Istituto Superiore Mario Boella (ISMB) szakemberei által kidolgozott eljárás során a vonalkódokban és az RFID-chipekben különbözõ információkat tárolnak el, amelyek a bor készítõjére, a nedû minõségére és a származási helyére vonatkoznak. Az új rendszerrel a kereskedelmi és iparkamarák számára könnyen áttekinthetõvé és ellenõrizhetõvé válik az olasz borpiac. A megoldás a borászatok és pincészetek ezreit tekintve szintén hasznos dolog, hiszen így a vincelléreknek nem kell hosszú idõt tölteniük azzal, hogy megtudják, milyen is az adott bor. Ezenkívül jelentõsen könnyebbé válik a borfesztiválok szervezõinek munkája is, akik a címkék hiányában is könnyen azonosíthatják és megtudhatják a borok jellemzõit, hogy hol és ki készítette õket.
„A legegyszerûbb és talán a legpraktikusabb megoldás jelenleg a vonalkódok használata. A palackokon lévõ címkéket lefotózzuk egy kamerás mobiltelefonnal, majd a képet MMS-ben elküldjük egy központi adatbázisba. Nehézséget jelent ugyanakkor, hogy jelenleg csupán néhány készülék támogatja az RFID-technológiát. Éppen ezért javasolt inkább egy Palm-számítógép vagy egy különleges olvasó használata” – jelentette ki Paolo Mulassano, az Istituto Superiore Mario Boella fejlesztõje.
Az RFID-technológiát egyre gyakrabban használja az élelmiszeripar. Az Európai Unió tavaly külön programot indított, amelynek célja, hogy a hûtõházaktól a kereskedõkön át a vásárlók asztaláig nyomon követhetõ legyen az élelmiszerek útja, így az emberek pontosan tudják, mikor állították elõ az általuk megvett húst vagy halat. Az ISMB eljárása azért is hasznos, mert elõsegíti a hamisított borok elleni harcot és a vásárlók, illetve a forgalmazók is meggyõzõdhetnek arról, hogy valóban minõségi bort vásárolnak. Az olasz szakember szerint emellett automatizálhatók a borforgalmazással kapcsolatos logisztikai tevékenységek. Paolo Mulassano nem zárta ki annak a lehetõségét, hogy a megoldást késõbb más gasztronómiai vagy mezõgazdasági termékeknél is alkalmazni fogják.
Az ISMB-t 2000-ben alapította az Istituto San Paolo nevû torinói bank és a torinói politechnikum. A 250 kutatót és technikust foglalkoztató intézet összesen nyolcvan különbözõ programban vesz részt és elsõsorban a vezeték nélküli, a mûholdas és a multimédiás technológiák ipari alkalmazásával foglalkozik. A TTZ Bremerhaven technológiai centrum által koordinált projektben összesen 13 állam 27 kutatóintézete és intézménye vesz részt.
Forrás:
SG.hu
http://www.sg.hu