Rámennek a jó minõségre
Nagy volt a tét Nagybaracskán, a Baja és környéke hegyközség versenyén. Kiválasztották a város borát. Illetve borait. Tizenhét termelõ 57 italát kóstolta két zsûri. Huszonnégy fehérbort neveztek be a gazdák, a többi vörös és rozé volt. – Rendkívül jó minõségû borokkal neveztek a pincészetek, mindössze két mintát ért kifogás. Kiemelkedtek a cserszegi fûszeresek, a chardonnay-k, a cabernet-k és a kékfrankosok. Ám a szigorú ítészek csak hét aranyérmet osztottak ki. Igaz, a felsõ határt súroló ezüstbõl jócskán jutott: harminchárom bor érdemelte ki ezt a minõsítést.
Persze nevezhettek volna többen is a nagybaracskai versenyre, hiszen dupla ennyi gazda dolgozik a kilenc települést (Baja, Borota, Rém, Csávoly, Vaskút, Dávod, Csátalja, Nagybaracska, Bátmonostor) magába foglaló hegyközségben. Összeült egy úgynevezett csúcsbizottság is, hogy a legjobbak közül kiválassza Baja idei borát. Ezzel a négy – vörös, fehér, rozé, desszert – borral reprezentál idén a város, az önkormányzat már tervezteti a közös címkét. Cserszegi fûszeres (Sümegi-pincészet), kékfrankos rozé (Antalvin Kft.), kékfrankos és 2006-os jégbor (Koch-pincészet) lett a nyerõ ebben az esztendõben – tájékoztatta munkatársunkat Sümegi József, akit újabb három esztendõre megválasztottak a Magyar Borakadémia elnöki posztjára.
Hozzátette: érzékelhetõ volt az elmozdulás a minõségi termelés irányába. – Beadtuk elismerésre eredet- és minõségvédelmi rendszerünket. Ezek lesznek az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel forgalomba hozott borok. Hosszú távon bekerülhetünk a minõségrõl híres borvidékek közé. Szinte csak tõlünk függ – nyilatkozta a Hajós–Bajai borvidék elnöke.
Kadarka is van, csak – sajnos – nagyon kevés
Sümegi József kérdésünkre azt is elmondta, hogy a zászlóvivõ a cabernet, a kékfrankos, a chardonnay, a cserszegi fûszeres, valamint a rajnai és az olaszrizling lehet. – Ezeknek van piacuk. Foglalkozni kell a kadarkával is, de nem valószínû, hogy nagy mennyiséget tudunk elõállítani. Én is éppen idén telepítettem két hektárt. Egyensúlyra törekszünk az internacionális és a magyar fajták között.
Forrás:
baon.hu
http://www.baon.hu