Piacvesztéstõl tartanak a borászok
Kevés bor lesz idén, a borászok piacuk elvesztésétõl tartanak.
– Rendkívül kevés szõlõ termett idén, a legidõsebb gazdák sem emlékeznek ennyire rossz esztendõre – fogalmazott dr. Szitha Miklós, a Vinex Borászati Kft. ügyvezetõje. Mennyiség tekintetében jócskán elmarad a termés a korábbi évek átlagától. Az utóbbi napokban töppedni kezdtek a szemek, mely súlyvesztést eredményezett, így már nem volt érdemes tovább halogatni a szüretet, nem bíztunk a jó idõben – tette hozzá.
A szõlészek korábban ugyanis reménykedtek abban, hogy egy napos indián nyár javít a helyzeten, de a növény olyannyira rossz állapotba került a termõév során, hogy már semmi sem segített. Idén a Soproni borvidéken mintegy hatvan százalékos terméskieséssel kellett számolniuk a gazdáknak átlagosan. A mintegy 800 hektáros területen eddig 50–60 ezer mázsa szõlõ termett, most ennek alig fele jött le a tõkékrõl. Noha a mennyiség kevés, szerencsére a minõségre nem lehet panasz.
A fentieket erõsíti meg Birgit és Katrin Pfneisl, a fiatal borász testvérpár is, akik ugyancsak 60 százalékos terméskiesést regisztráltak.
– Rengeteget dolgoztunk ebben az évben is, hiszen a területeinken biogazdálkodást folytatunk, erõs vegyszereket nem alkalmazunk. A munkaerõ, az anyagi ráfordítás sokkal nagyobb, mintha hagyományos mûvelést folytatnánk, így érzékenyen érint minket, hogy kevesebb lett a szõlõ és kevesebb lesz a bor is. Szomorúak vagyunk, mert tavaly a jég, idén a folyamatos hideg és esõ tizedelte az állományt.
A borászok nem tudnak felocsúdni az õket ért sokkból. Szinte mindenki vásárolni akar a másiktól, annyira félnek, hogy elveszítik piacaikat, a sokéves üzleti kapcsolatokat. De hiába magasak a felvásárlási árak – a tavalyi 45 forinthoz képest idén 85–90 forintot is kínálnak a szõlõ kilójáért –, nincs gyümölcs.
– Szinte senki nem kínál eladásra szõlõt és újbort, ami nem csoda, hiszen egész Európában hasonlóan rossz volt az idõjárás. Ausztriában Magyarországhoz hasonlóan mintegy hatvanszázalékos volt a terméscsökkenés. Mi nem vásárolunk, igyekszünk kihozni a szõlõnkbõl azt, amit csak lehet. Eddig az átlagos kategóriából hektáronként 5000 liter borral számolhattunk, most ennek a fele kerül majd a pincébe – fogalmazott Birgit Pfneisl.
Azt még senki nem tudja, a bor árában érvényesíteni fogják-e a gazdák az õket ért károkat, de a többség szerint már aligha tudják kompenzálni a tavalyi és az idei év okozta mínuszokat, a folyamatos bizonytalanságot.
Forrás:
kisalfold.hu
http://www.kisalfold.hu