Pannónia kertjei – a bencések üzleti vállalkozásai
„A tétlenség a lélek ellensége. Ezért a testvérek a megállapított idõben foglalkozzanak testi munkával, más órákban pedig szent olvasmányokkal” – írja Szent Benedek Regulájának 48. fejezete. E mondatok ezerötszáz év alatt sem veszítettek aktualitásukból – legalábbis az „Európa atyjának” tartott Nursiai Benedek alapította bencések szerint. Egy biztos: a Bencés Kongregáció gazdaságilag az egyik legaktívabb szerzetesrend Magyarországon. Jelenleg négy cégük van, érdekeltségeik kiterjednek a borászatra, a likõrforgalmazásra, a gyógyteákra, a levendulaolajra, könyvkiadásra. Az apátsági termékek elérhetõk Rómában, Bécsben, a genezáreti tó partján, de a tabghai kolostorban vagy a jeruzsálemi siratófalnál is.
A pannonhalmi bencések a mûködésükhöz szükséges pénz hetven százalékát állami normatívákból kapják (lásd keretes írásunkat). A bencések ambíciózus tervei szerint tíz év múlva már a mûködési költségeik ötven százalékát fogja fedezni a vállalkozásaikból befolyó nyereség. Az apátsági vállalkozások egyik ékköve az egymilliárd forintos beruházással létrehozott Pannonhalmi Apátsági Pincészet. A 2003-ban elkészült 37 hektár új telepítésû szõlõ a létezõ legmodernebb borászati technológiával, a hozzátartozó látványborászattal és pinceépülettel rendelkezik. A három év alatt létrehozott beruházás egyharmada vissza nem térítendõ SAPARD támogatás, egyharmada kamattámogatott banki agrárhitel, egyharmada pedig készpénz volt. Az apátsági borokat palackozó Bencés Borház Kft. 55 százalékban a Pannonhalmi Bencés Fõapátság, 45 százalékban pedig a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) tulajdonában van. Ez utóbbi adta az apátságnak a kedvezményes agrárhitelt is. A Panonnhalmi Apátság Pincészetet a Bencés Borház Kft és a Féldomb Kft. alkotja – ez utóbbi kizárólag a szõlõ megmûvelésével foglalkozik.
[tn_6_kozep.jpg]
Bár a Bencés Borház Kft. – 2004. december 31-i mérlegadatok szerint – 55 millió forintos veszteséget halmozott fel, a bencések bizakodóak. Mint Hortobágyi T. Cirill, gazdasági ügyekkel foglalkozó perjel elmondta: a társaság tízéves üzleti terve szerint az elsõ nyereséges év 2008-ra várható, a beruházás megtérülését pedig 10-12 évre, azaz 2012-re becsülik. „Azt reméljük, hogy a pannonhalmi vállalkozás borászatilag is hamarosan a magyar élvonalba kerülhet, hiszen hihetetlen tárgyi és anyagi feltételek adottak a pincészetünk számára. Ráadásul Pannonhalma neve márkanév, amire lehet építeni” – mondta Hortobágyi T. Cirill.
A biogazdálkodással megtermelt pannonhalmi borok egyharmadát – tavaly mintegy 30 000 palackot – saját cégén keresztül értékesíti az apátság. Bár az Eranthis Kft-t idén februárban hozták létre, a turizmusfejlesztéssel, valamint két ajándékbolttal és kávézók üzemeltetésével foglalkozó cég máris az egyik legnyereségesebb bencés üzleti vállalkozásnak ígérkezik. A fennmaradó 60 000 palack kizárólagos nagykereskedõje a Budapest Bortársaság Kft., amely partnereinek adja tovább a borokat, kiskereskedõknek és hipermarketeknek egyaránt. Emellett elkezdték az exportpiac kiépítését, kisebb mennyiséget szállítottak Svájcba, Lengyelországba, Angliába, Németországba. A termelõi árat az apátság minden évben közösen állapítja meg a Bortársasággal, amelyre a kereskedõ cég általában 30 százalékos árrést tesz rá partnerei felé. A virágillatú – ízében leginkább a fehér gyümölcsökre és citrusra emlékeztetõ – Tricollis Cuvée bolti ára például 1090 forint, ebbõl 550 forint az apátság haszna.
[tn_4_bal.jpg]A legújabb és igen sikeresnek ígérkezõ bencés vállalkozás az idén áprilisban megújított likõrgyártás. A korábbi együttmûködést a Zwack Unicum Rt-vel tavaly megszakították, mivel a „forgalmi mutatók nem voltak megfelelõek”. Az új partner az Agárdi Pálinkafõzde Kft., amely az apátság könyvtárában talált 1700-as évekbõl származó receptek felhasználásával készíti és palackozza a likõröket. A három likõrfajtából álló Bencés Likõrcsalád különlegessége, hogy – a jellemzõen finomszeszbõl készült kommersz likõröktõl eltérõen – alma- és cigánymeggypálinka alappal készülnek, és nincs bennük mesterséges aroma vagy színanyag. A likõröket a Ballantine”s Hungary forgalmazza a kiemelt vendéglátóhelyeken, szakboltokban, valamint a Pannonhalmi Fõapátság, a Tihanyi és Bakonybéli perjelségek ajándékboltjaiban. A szerzetesek egyébként Bakonybélben kereskedelmi forgalomban nem kapható, de megrendelhetõ lekvárokat készítenek, Monostori Som-, illetve Bodzalekvár néven.
Mint Vértes Tibor, az Agárdi Pálinkafõzde egyik tulajdonosa elmondta: idén novemberi kezdettel a meglévõ készletnek több mint a felét értékesítették, ami elsõsorban a kiváló minõségnek és az exkluzivitásnak köszönhetõ. „A hét lakat alatt õrzött receptet az apátság adja, mi szállítjuk a technológiát, a marketing-stratégiát valamint a grafikai megjelenést” – mondja az ügyvezetõ. Minden fajtából 4000 palack készül, a fél literes bruttó kiskereskedelmi ára 3500-4000 forint, míg a kétdekás 2000-2500 forintba kerül. Az apátság nyeresége az árbevétel után royalty formájában történik, amely jelenleg 6,5 százalékos. Ennek alapján idén nagyságrendileg 1-1,5 millió forint az apátság bevétele az Agárdi által adott haszonrészesedési díjból. E mellett az apátság önköltségi áron kap palackokat, amelyet saját csatornáikon – a már említett Eranthis Kft-n keresztül – értékesít. A bencések szóbeli megállapodás alapján idén mintegy száz karton likõrt rendeltek az Agárditól.
[tn_3_jobb.jpg]A bencések 2000-ben kezdték el az apátsági gyógyhatású teák gyártását és forgalmazását a legjelentõsebb magyar gyógynövény feldolgozó- és forgalmazó vállalat, a Herbária Rt-vel közösen. A több száz éves receptek alapján összeállított pannonhalmi teakeverékek nagy népszerûségnek örvendenek a vásárlók körében. A termékcsalád jelenleg négy fajtából áll: a megfázás elleni Laudesbõl, a szívpanaszok elleni Szívnyugtatóból, az alvászavarok és szorongás elleni Vesperásból, valamint a gyomor- és epebetegségek elleni Májvédõbõl. „Terveink szerint hamarosan négy új teával jelentkezünk” – mondta Pálmai Zoltán, a Herbária vezérigazgatója. A pannonhalmi gyógyhatású teákból évente összesen 150 ezer doboz fogy, a dobozok átlagára a Herbária szaküzletekben bruttó 450 forint. Az apátság nyeresége itt is az árbevétel után royalty formájában történik, amely jelenleg 6,5 százalékos. Ennek alapján az apátság bevétele a teák után 4-4,5 millió forint évente.
[tn_7_bal.jpg]Az apátságnak még két, kisebb nyereséget hozó vállalkozása van. 3 hektár ültetvényen levendulát termelnek, amelybõl teljes rendszer útján – szaporítóanyag, mûvelés, lepárlás – a pannonhalmi kertészetben levendulaolajat állítanak elõ. A bencés levendulaolaj oldja a lehangoltságot, depressziót, helyreállítja a lelki egyensúlyt. Kereskedelmi forgalomban nem kapható, csak Pannonhalmán árusítják.
A másik kisebb vállalkozás a veszteséges Bencés Kiadó és Terjesztõ Kft, amelynek elsõsorban kultúr-misszió szerepe van. A kiadó kis példányszámban jelentet meg könyveket a bencés lelkiségrõl, patrisztikáról, valamint gregorián CD-ket, zenei anyagokat is forgalmaznak két könyvesboltjukban, a budapesti Ferenciek terén, illetve Pannonhalmán. Õk forgalmazzák Petényi Katalin és Kabay Barna „A közvetítõ” címû dokumentumfilmjét is, amely a pannonhalmi fõapátság hagyományaiba nyújt betekintést Várszegi Asztrik fõapát személyén keresztül.
A pannonhalmi bencések a mûködésükhöz szükséges pénz jelenleg hetven százalékát állami normatívákból kapják. 2004-ben a bencés rend intézményei összesen 700 millió forint támogatást kaptak az államtól. Az oktatási intézmények fenntartására 364 milliót, kiegészítõ támogatásként 114 milliót, szociális intézmények fenntartására 132 milliót, közgyûjteményekre 37 milliót, hitoktatási támogatásra 11 milliót kaptak. Az oktatási normatíva, illetve a hitéleti támogatás 21 millió forintot tett ki. A fennmaradó összeg az SZJA második egy százalékából, illetve magánadományokból származott.
Forrás:
Napi Online
http://www.napi.hu