Országos szakmai találkozó a Kéknyelû Virágzás Ünnepén
A viharos napok után igazi nyári meleg és vásári forgatag fogadta a Badacsonyba látogatókat, ahol a kizárólag itt termesztett Kéknyelû virágzását ünnepelve szakmai találkozót rendezett a Pannon Egyetem Agrártudományi Centrumának badacsonyi Szõlészeti és Borászati Kutatóintézete 2010. június 5-én, melyen az ország minden részébõl összegyûlt szõlõgazdák és szakértõk figyelmét a magyar szõlõfajtákra, köztük a badacsonyi Hungarikumra kívánták felhívni.
A Pannon Egyetem Agrártudományi Centrum Szõlészeti és Borászati Kutatóintézetben rendezett konferenciát Lasztovicza Jenõ, Veszprém Megyei Közgyûlés elnöke nyitotta meg. A szakmai elõadások sorát Prof. Dr. Ángyán József, új Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkáraként a most megalakuló kormány új vidékfejlesztési elképzeléseinek elveirõl, terveikrõl tartott tájékoztatót. Kitérve a hagyományos, sokszínû, kis és középbirtokokra alapozott vidéki mezõgazdaság népességeltartó, vidéket megtartó szerepére, a hazai génbankok, biológiai alapok megõrzésének fontosságára, a kutató-szaktanácsadó hálózat újraépítésének fontosságára. Elõadásában külön hangsúlyozta a szõlészeti és borászati kutatóintézeti hálózat fontosságát.
A Balaton térségének hat borvidéke 2005-benlétrehozta a Balatoni borrégiót, hogy a nagy elosztási csatornák felé is versenyképes, minõségi borral jelenhessen meg a 2000 éves múltra visszatekintõ számos régi tájfajtával büszkélkedõ balatoni térség. Dr. Májer János intézetigazgató elõadásában bemutatta a tájfajtákat és elemezte szõlõtermesztési és borászati és piaci értéküket, valamint a badacsonyi Szõlészeti és Borászati Kutatóintézetében folyó fajtaérték-kutatási program eredményeit is ismertette. A program keretében folytatott kísérletek eredményei hozzájárultak ahhoz, hogy a térség borvidékeinek régi tájfajtái közül újra köztermesztésbe kerüljenek a Kéknyelû, a Budai és a Juhfark.
A következõ szakmai elõadásban Prof. Dr. Kállay Miklós, a budapesti Corvinus Egyetem Borászati Tanszék egyetemi tanára a Kéknyelû, a Juhfark, a Pintes és néhány egyéb tájfajtánk finomanalitikai vizsgálatának eredményeirõl szólt. Megemlített többek között a humánélettani szempontból lényeges vegyületek közül, a madárinfluenza ellen hatékonynak bizonyuló sikiminsav és qvercetin Kéknyelû és Juhfark fajtákban való elõfordulását.
Az egybegyûlt borértõk és –kedvelõk a terepen folytatták tovább a szakmai programot, ahol Krisztin N. László Badacsony polgármesterének beszéde után megtekintették a nevét kékesvörös levél- illetõleg fürtnyelérõl kapó Kéknyelû virágait. A jelenleg mintegy 35 ha ültetvényfelület termesztett badacsonyi különlegesség virágzó, illetve virágzás elõtt álló tábláit Földi István plébános atya áldotta meg az egybegyûltek jelenlétében.
A tavalyi termésbõl készült borok kerültek ezek után mustrára és az ítészek kóstolása után eredményt hirdettek az idei Kéknyelû Borversenyen, melynek díjnyertes borait a konferencia résztvevõi is megízlelhették. A megjelentek megtapasztalhatták, hogy a badacsonyi különlegességbõl, a Kéknyelûbõl készült bor általában jellemzõen zamatos, tüzes, kemény, de rendkívül finom savval rendelkezik. Mivel a fehérborok között a legmagasabb kálium tartalommal rendelkezik, ezért kedvezõ élettani hatásokkal bír.
A Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend Nagytanácsának jóváhagyásával ünnepélyes keretek között új tagokat avatott a pincészetben. A nagymester köszöntõjét követõen a jelöltek felvették az avató pelerint és részt vettek a hagyományos próbatételen, melyen a két pohár bor közül ki kellett választaniuk a Badacsonyi Kéknyelût, mely 2007 óta a badacsonyi borlovagrend zászlósbora. A próbatétel után a nagymester a rend tagjaivá fogadta Borbélyné Galambos Gabriellát, Bokor Balázst, Csanádi Csanádot és Dr. Polgár Zsoltot, akik esküt tettek és átvehették oklevelüket, a díszláncukat, valamint az emblémával ellátott, a számukra névre szólóan palackozott Badacsonyi Kéknyelût.
A rendezvény érdekes színfoltjaként a megjelent huszonegy borlovagrend levonult a Badacsonyi Dísztérre, ahol bor- és ételkóstolókkal, folklór mûsorral színesített vásári forgatag, igazi bortéri vigadalom várta a borbarátokat. A badacsonyi borokat és ételeket kínáló kézmûves vásár mellett a szõlõsgazdák nyitott pincéi várták az érdeklõdõket a Kéknyelû Virágzás Ünnepén.
Dr. Májer János Pannon Egyetem Agrártudományi Centrum Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatója elmondta, hogy az elmúlt idõszak rendkívül csapadékos és hûvös idõjárása a szõlõültetvényekre is rendkívül kedvezõtlenül hatott, ezért a szõlõnövény, köztük a Kéknyelû is, fejlõdését tekintve körülbelül 2 hetes késésben van. A fejlõdésbeni lemaradáson túl, helyenként jelentõs szél és jégkár is sújtotta a szõlõket és a gombabetegségekkel szembeni védekezés is feladja idén a leckét a termelõknek. Bízik azonban abban, hogy az idõjárás jobbra fordulásával a terméskilátások is javulnak.
Forrás:
Regio Regia
http://www.regioregia.hu