Olasz bort adnak el magyarul
– A nagyáruházak polcain a magyarázat arra, hogy miért csökkent a BB forgalma – véli Happ István, a Balatonboglári Borgazdaság vezérigazgatója. Csökkent a belföldi forgalmuk. – A szupermarketek „akciós” termékeivel nem lehet versenyezni, mert bruttó 250 forintért nemhogy bort nem lehet elõállítani, hanem szinte még a címkét, a dugót meg a palackot sem.
Új idõszámítás kezdõdik a termesztési körülményeket tekintve a Balatonboglári borvidéken is. A terület felének termését felvásárló Balatonboglári Borgazdaság (BB), a tulajdonos Törley és az integrátor levelét a napokban kapja kézhez az ezernél több gazda, akiktõl szõlõt vesz a cég. A változásokra az új jogszabályok miatt van szükség, melyek az EU-s gyakorlattal összhangban az eredetvédelem rendszerét határozzák meg, s az egyes kategóriákhoz kapcsolódóan a termeszthetõ mennyiséget, minõséget is elõírják.
A BB-termékeknek csak akkor van esélyük a piacon, ha a két legmagasabb, azaz az egykori minõségi elnevezésnek megfelelõ oltalom alatt álló eredetmegjelöléses (OEM), illetve a korábbi tájborokat jelentõ oltalom alatt álló földrajzi jelzéses (OFJ) kategóriába kerülnek. Ezeknek az alapanyaga olyan ültetvényekrõl származhat csak, melyeknek termése nem lépi át a maximálisan engedélyezett mennyiséget hektáronként. Az eddiginél szigorúbb elõírások teljesülését a felvásárlási jegyen ellenõrzik, s a hegybírók is ez alapján adják ki a származási bizonyítványt.
Happ István, a BB vezérigazgatója azt mondta: az új szabályozás rontja a cég piaci pozícióit, annak ellenére, hogy alapjaiban érthetõ a tradíciókra épülõ uniós bortörvény, s az európai uniós egységesítési szándékot sem lehet megkérdõjelezni. A szabályozás mégis rontja a jóval liberálisabb elvek szerint készülõ újvilági borokkal szembeni piaci pozíciót.
– Ezekben az országokban nincs mennyiségi korlátozás. Egy szélsõséges példa, hogy Kaliforniában 15 százaléknyi víz hozzáadását is engedélyezik – hívta fel a figyelmet Happ István, aki arra is kitért: a nálunk most számszerûen korlátozott termésmennyiségi adatokat még az ugyancsak uniós Észak-Olaszországban sem alkalmazzák.
– Nem feltétlenül kellett volna ezeket az adatokat egységesíteni – vélekedett a Balatonboglári Borgazdaság vezérigazgatója, aki szerint az uniós szabályozáshoz képest Magyarország sok mindent túlbonyolított, s a minisztérium végrehajtási utasítása túlbürokratizált rendszert eredményezett.
Happ István szerint ugyanakkor a külföldön elsõsorban Svédországba, Angliába és a balti államokba értékesítõ BB exportpozíciói még mindig jobbak, mint a belföldi helyzete.
OEM-borok esetében a törvény 100 hektoliter hektáronkénti seprõs újbormennyiséget határoz meg maximumként. Ez átszámítva azt jelenti: a kategóriába csak olyan bor kerülhet, mely hektáronként legfeljebb 133 mázsa szõlõt termõ ültetvényrõl származik.
Happ István elmondta: a BB OEM-kategóriában forgalmazott termékeinek alapfajtái a tramini, a merlot, a cabernet sauvignon és a cabernet franc, ezeken az ültetvényeken kell tehát a legfeljebb 133 mázsát betartani. Jóval több, összesen tizenhárom fajtát érint BB-felvásárlás esetén az OFJ-kategóriában elõírt 120 hektoliter hektáronként, mely átszámítva legfeljebb 160 mázsa hektáronkénti terméssel egyenlõ.
A Zipp megtudta: történelmi mélyponton van az olasz bor ára: mintegy 45 forint egy liter.
Forrás:
Zipp
http://zipp.hu