Õk a mûanyag palackra esküsznek
A PET-palackok 100 százalékban újrahasznosíthatók, kevesebb energiaráfordítással készülnek, törhetetlenek, könnyebbek és szállításkor is kevesebb helyet foglalnak el, mint üvegbõl készült elõdjeik. „A mûanyag palackokra az energiafelhasználás és a gyártás tekintetében is egy pozitív elõrelépésként tekintünk” – mondta Michael Wentworth, az új-zélandi Yealands szõlészet illetékese. „Nyolcvankilenc százalékkal könnyebb az üvegnél, így az elõállításkor és minden egyes szállításkor is spórolunk a szén-dioxid kibocsátással” – tette hozzá a szakember.
A mûanyag palackok egyáltalán nem változtattak a yealandsi borok ízén, amit elsõsorban az bizonyít, hogy az új palackokba töltött Sauvignon Blanc és a Merlot is kitûnõen szerepeltek egy vakkóstolásos borversenyen.
Az Egyesült Államok nyugati részén elterülõ Oregon állambeli Naked pincészetben már több mint egy éve használnak PET-palackokat, amelyek elsõsorban a könnyû súlyukkal gyõzték meg a termelõket.
Mindkét borászat 750 milliliteres palackokat használ, amelyek azonban kisebbnek tûnnek egy hagyományos üvegpalackhoz képest. „A vásárlók azt hihetik, hogy nem ugyanazt a mennyiséget kapják, ezért jól láthatóan feltüntetjük a pontos ûrtartalmat” – mondta Wentworth.
A francia Boisset családi pincészet a mûanyag palackokban is sikerrel értékesíti a Fog Mountain Merlot és a Yellow Jersey borokat Észak-Amerikában, a progresszív csomagolású 2008-as Beaujolais Nouveau fajtával azonban már nem volt ilyen szerencséje. „A hálaadás egy erõsen hagyományokra épülõ ünnep, ezért a vásárlók egy sokkal tradicionálisabb csomagolást akarnak, vagyis üveget” – mondta Patrick Egan Boisset. Kompromisszumos megoldásként a pincészet azóta a hagyományosnál könnyebb üvegpalackokba tölti a Beaujolais Nouveau borait.
A bordeaux-i székhelyû Szõlõ és Bortudományi Intézet aggodalmát fejezte ki az újítás miatt, miután egy tavaly készült tanulmány szerint a mûanyagpalackokban tárolt fehérborok mindössze félévig maradnak frissek. Mark Kaufman, a Boisset és Naked pincészetek PET-palackjainak gyártásáról gondoskodó EnVino illetékese azonban visszautasította a tanulmány eredményeit, mondván, a mûanyag palackok nem a felnyitásuk elõtt több évnyi tárolást igénylõ, drága boroknak készülnek. „Azok a borok kevesebb mint a piac három százalékát teszik ki. Mi pedig a másik 97 százalékot célozzuk meg” – zárta rövidre a kérdést.
Forrás:
HírTV
http://www.hirtv.hu