Növelni kell a szõlõ-bor ágazat versenyképességét
L. Simon László felhívta rá a figyelmet, hogy az ágazatban tevékenykedõknek eközben versenyezniük kell egymással a támogatás elnyeréséért, ami változás a korábbi pályázati gyakorlathoz képest. A versenyképesség növelése mellett kiemelte az erõforrás-hatékonyság javítását és a hozzáadott érték növelését, valamint megjegyezte, hogy elõnyt élvez a pályázatok elbírálásakor a közös beruházások megvalósítása.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a szõlõ-bor ágazatban tevékenykedõk támogatást kaphatnak az Európai Mezõgazdasági Garanciaalapból is. (Ez összességében mintegy 145 millió euró, mintegy 44 milliárd forint.) A legjelentõsebb forrás az ültetvények szerkezetátalakítási programjára vehetõ igénybe. Ez 123 millió eurót tesz ki, ami csaknem 40 milliárd forinttal egyenlõ. Emellett támogatják még a termékpromóciót harmadik országokban, valamint a melléktermék-lepárlást is.
Tornai Tamás, a Hegyközségek Nemzet Tanácsának elnöke kiemelte: a szõlõ- bor ágazat tõkeigényes, ezért nagy jelentõsége van az ágazati szereplõk, a szakmai és civil szervezetek, valamint az állami szervezetek és hatóságok együttmûködésének. Ennek a közös munkának az összehangolását jól szolgálja, hogy a HNT a múlt év nyarán szakmaközi szervezetté alakult.
Kohut Balázs, a Külgazdasági és Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára felhívta a jelenlévõk figyelmét a Carton Hungarikum programra. Ennek segítségével népszerûsíthetik a magyar borászok termékeiket a világban a magyar külképviseletek – nagykövetségek, kulturális intézetek – segítségével. Az államtitkár megemlítette: a magyar diplomácia más lehetõségeit – például magyar állami vezetõk külföldi látogatásai – is kihasználják.
Gál Péter, a Földmûvelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelõs államtitkára arról beszélt, hogy az ágazati stratégia a HNT berkein belül még készül, szoros együttmûködésben az FM-mel. Kereteit meghatározza a magyar szõlõ- és bortermelés helye a világban: az elsõ húsz termelõ közé taksálják Magyarországot, a 16-17. helyre. Jelezte: a világ borpiaca átalakul, a tradicionális borelõállító országok lehetõségei is átalakulnak. Ez Magyarországnak elõnyére is válhat, mivel elõtérbe kerül az alkalmankénti borfogyasztás. Jelezte: a magyar bor pozícióit mindazonáltal meg kell erõsíteni.
Forrás:
Híradó
http://www.hirado.hu