Növelnék a turisztikai vonzerõt
Az Elsõzeti Fejlesztési Terv keretében 142 turisztikai projektmintegy 31 milliárd forint értékû uniós támogatásban részesül – olvasható a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv tízszer nagyobb forrással, összesen háromszázmilliárd forinttal támogatja az ágazatot. Ebbõl most kilencvenmilliárd forintért kezdõdhetnek meg a fejlesztések.
Külön kiírás jelenik meg a Balaton Kiemelt Üdülõkörzetben tervezett fejlesztésekre, strandok, fürdõk megújítására, országos és nemzetközi rendezvények szervezésére. Nagy hangsúlyt kapnak a pályázatokban a hazánkra jellemzõ turisztikai vonzerõk – az egészségturizmus, a kulturális, öko-, aktív- és borturizmus – fejlesztése. Szervesen illeszkedik a program céljaihoz a novemberi szálláshely-fejlesztési csomag, ami százharminc projekt megvalósulását segíti uniós forrásból. Itt a fõ kedvezményezettek az ágazatban érdekelt gazdasági társaságok, valamint nem profitorientált szervezetek lesznek.
A minõségi kínálat érdekében a wellness-, fitness-, gyógy-, sport és családbarát szolgáltatásokat kell fejleszteni. A hátrányos helyzetû, de jó adottságú és nagy turisztikai potenciállal rendelkezõ térségekben kedvezõbb feltételekkel lehet pályázni. A program harmadik elemét a 2008. elsõ negyedévében megjelenõ, a turisztikai desztináció-management rendszer fejlesztését támogató pályázatok jelentik. Ez térségi és kistérségi turisztikai management szervezetek létrehozását takarja, melyek az adott terület turisztikai fejlesztéseit koordinálják, valamint összehangolják a térség turisztikai kínálatát.
A turisztikai érdekképviseletekkel együttgondolkodva készült el a turizmus törvény tervezete, amely hosszú távon, megnyugtatóan rendezheti az ágazat mûködésének keretfeltételeit. A hazai turisztikai támogatási rendszer is összhangban áll az uniós fejlesztési célokkal. Nemrégiben zárult le az 1,8 milliárd forintos keretösszegû mûemlék-gyógyfürdõ pályázat, melynek keretébõl a budapesti Gellért és a Széchenyi fürdõ egyaránt 550 millió, az esztergomi Szent István fürdõ 400 millió, a székesfehérvári Árpád fürdõ 300 millió forint támogatásban részesült.
Ezen kívül a turisztikai célelõirányzat 2007. évi keretébõl 890 millió forint áll rendelkezésre a regionális turisztikai pályázatok támogatására. Szintén keresletbõvítõ hatásúak a diszkont légitársaságokkal közös promóciók, valamint a Magyar Turizmus Zrt. egyéb marketing kampányai, amelyek Budapestet külföldön, az utószezon lehetõségeit belföldön népszerûsítik. Szeptember 27-e a Turizmus Világnapja, amelynek 2007. évi üzenete: „Open doors for women!” („A turizmus kapukat tár ki a nõk elõtt!”). Ennek szellemében a magyar turisztikai ágazat igyekszik alkalmazkodni a nemzetközi trendekhez, hiszen a nõk egyre inkább meghatározó célcsoporttá válnak.
Forrás:
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
http://www.nfu.hu