Nemzetközi versenyen taroltak a magyar borok
A benevezett 48 magyar bor közül 15 kapott aranyérmet, és 7 bor szerzett ezüstérmet. A verseny szabályai alapján a teljes mezõny legfeljebb 30 százaléka kaphat elismerést. A magyar siker nagyságát mutatja, hogy a hazai borok között a díjazottak aránya megközelíti az 50 százalékot. Az érmek borvidék szerinti megoszlása azt jelzi, hogy tarolt Tokaj és Szekszárd, és ismét jól szerepelt Villány.
A BWT-t 2004 óta rendezik meg, évente két bírálati körben, februárban és júliusban. A német bormarketing társaság (DWM) szervezésében ezúttal 185 szakértõ 5785 bort értékelt.
A verseny nemcsak a legnagyobb az OIV által védnökölt mustrák sorában – amelyben az idén 20 nemzetközi borverseny van, köztük a budapesti VinAgora -, hanem belépõt jelent a gyorsan fejlõdõ ázsiai térség vezetõ versenyére, az Asia Wine Trophy-ra (AWT)is. A nevezési szabályok szerint ugyanis a berlini megmérettetésen indított borok automatikusan, külön költség nélkül részt vehetnek az AWT-n, amelyet októberben rendeznek a dél-koreai Daejeonban.
Magyar borok az utóbbi években is szerepeltek a BWT-n, amelyet egy nemzetközi borvásár egészít ki több száz kiállítóval és több tízezer látogatóval. Az idén azonban a magyar jelenlét a Magyar Nemzeti Kereskedõház (MNKH) Zrt. és a Külügyminisztérium közremûködése révén minden korábbinál nagyobb szabású volt.
A szervezett részvételrõl Budai Gyula, az Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésért felelõs miniszteri biztos állapodott meg a DWM vezetõivel még tavaly novemberben. A miniszteri biztos akkor az MTI-nek elmondta: Németországban egyre kedveltebbek a magyar borok, ezért fontos, hogy Magyarország ott legyen a legnagyobb németországi borversenyen és -vásáron.
Budai Gyula az eredmények kihirdetése után közölte: Magyarország az idén elõször vesz részt önálló standdal a Berlini Borvásáron, február 26-28. között, ahol várhatóan 40 000 vendég ismerheti meg a versenyen indult magyar borokat. A miniszteri biztos szerint ezzel a német piacon „még több lehetõség nyílhat a magyar borászatok és a kiváló magyar borok számára, és tovább bõvülhet a kivitel”.
A Németországba irányuló magyar borexport értéke 2015-ben elérte a 15 millió eurót, ami jelentõs növekedés az elmúlt évekhez képest. Ugyancsak kedvezõ fejlemény, hogy egyre nagyobb a palackozott borok aránya – tette hozzá a miniszteri biztos.
Forrás:
agrotrend.hu
http://www.agrotrend.hu