Nemzetközi borszakértõk Magyarországon – Master of Wine kurzusnapok Budapesten és Tokajban
[tn_3_bal.jpg] A HITA támogatásával az Intézet hallgatói kurzusnapon és szakmai úton vehettek részt Magyarországon. A programra 35 szakember érkezett összesen 13 országból. A világ legmagasabb szakmai tudásszintjét jelentõ Master of Wine címért tanulmányokat folytató hallgatók szinte mindegyike “borban utazik” (kereskedõk, importõrök, oktatók, újságírók, sommelier-k).
A program elsõ napján a szakemberek a HITA által szervezett kóstoló keretében 11 borvidék kiemelkedõ pincészeteinek borait kóstolhatták (Szeremley, Légli, Jásdi, Heimann, Weninger, Ráspi, Pósta Borház, Hollóvár, Maurus, Etyeki Kúria, Sauska, Karner Gábor, Pók Tamás, Gróf Buttler), majd – az Intézet oktatási programjának megfelelõ, kihelyezett kurzusnapot követõen – Tokajba látogattak. A program során a pincelátogatásokon túl a Tokaj Reneszánsz Egyesület és a Tokaji Bormívelõk Társaságának közremûködésével egy vezetett és egy sétáló kóstoló keretében megismerkedhettek a borvidék egyedülálló adottságaival és termõhelyeivel, a helyi szõlõfajtákkal, borstílusokkal és az aszúkészítés technológiájával.
[tn_2_kozep.jpg]
A 3 napos program egy budapesti borvacsorával zárult, amelyen 3 fiatal borász (Junibor tagjai: Árvay Angelika, Gál Tibor, Gere Andrea) és Litauszki Zsolt, a Restaurant 21 kreatív chef-jének segítségével a vendégek a magyar borgasztronómiába is belekóstolhattak.
Az Intézet történetében ez volt az elsõ alkalom, hogy California, Adelaide, Ruszt és Bordeaux mellett Magyarországon is megrendezésre került az elsõ évesek kurzusnapja, és korábban soha ennyi Master of Wine hallgató nem volt egyszerre hazánkban.
A HITA tárgyalásokat folytat a Master of Wine Intézettel a jövõbeli együttmûködés lehetõségeirõl, és az év második felétõl további borexport promóciós programokat is tervez.
Dobos Erzsébet, a HITA elnöke elmondta: “Egyik fõ célkitûzésünk, hogy a magyar kis- és közepes vállalkozások, köztük a hazai borászatok export részesedése növekedjen. Úgy gondolom, hogy a Master of Wine Intézettel való együttmûködés és a közösen szervezett programokon keresztül hasznos visszajelzéseket kaphatunk a magyar bortermékek versenyképességérõl és fejlõdési lehetõségeirõl, és ezáltal hatékonyan segíthetjük a magyar borászati vállalkozások exportfejlesztését és nemzetközi üzleti céljaik megvalósítását. A jövõben az Intézettel való együttmûködésen túl egyéb, kifejezetten üzleti célú programokat is tervezünk az exportban érdekelt borászatok számára.”
Siobhan Turner, a Masters of Wine Intézet ügyvezetõ igazgatója elmondta: “Ez egy nagyszerû alkalom a hallgatóink számára, hogy tudásukat tovább fejlesszék. Nemcsak, hogy a világ egyik legszebb fõvárosában tanulhatnak, de lehetõségük nyílik arra is, hogy jobban megismerjék a magyar borokat és borvidékeket, továbbá bõvíthetik ismereteiket a magyar borok sokszínûségérõl, és jobban megismerhetik a minõséget biztosító szõlõgazdálkodást és borászati eljárásokat. Az Intézet hálás a HITA támogatásáért, és örömünkre szolgál a magyar borászatokkal való együttmûködés.”
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) fõ feladata egyfelõl a hazai kis- és középvállalkozások külgazdasági tevékenységének támogatása, másfelõl a külföldi cégek magyarországi befektetéseinek ösztönzése. A Hivatal a nemzetgazdasági miniszter irányítása alatt mûködõ központi hivatal, önállóan mûködõ és gazdálkodó költségvetési szerv.
A Hivatal egyik fõ célkitûzése, hogy a kkv-k részesedése az exportból növekedjen. A befektetés-ösztönzés eszközei közül az egyik legfontosabb a cégre szabott tanácsadás és az egyedi tanácsadói segítség. A HITA 2011-ben 173 exportfejlesztési programot tervez közel 40 célpiacra, 20 ágazatban. A tervek szerint ezzel közel 3000 cégnek tud hatékony, közvetlen segítséget nyújtani.
Továbbra is fontos a külföldi befektetõk Magyarországra vonzása. A már itt jelenlévõ befektetõk is elõrevetítik, hogy a regionális versenyben erõsödik hazánk pozíciója. A Hivatal 1000 olyan cégnek szeretne 2011-ben segíteni, amelyek a nemzetközi árumozgáshoz kapcsolódnak.
A Hivatal a központ mellett 6 vidéki kirendeltséget is létrehoz, amelyek lehetõséget biztosítanak arra is, hogy minden megyére jusson érdemi munkatárs.
Tevékenységének fontos eleme a külföldi külgazdasági szakdiplomata hálózat szakmai irányítása, az Enterprise Europe Network felügyelete és a kkv-k számára történõ szaktanácsadás.
A Master of Wine Intézetet 1953-ban Londonban (Egyesült Királyság) alapították, s azóta több, mint 2000 aspiráns vett részt az évente megrendezésre kerülõ vizsgán. A Master of Wine a borász szakma legelismertebb képesítése, s a négy napos vizsgát 1991 óta a világ három nagyvárosában rendezik meg évente: Londonban, Sydneyben és San Franciscoban. A vizsga elméleti (szõlészet, borászat, üzlet és aktuális témák), gyakorlati (három 12 tételes vakkóstoló) és egy 10,000 szavas disszertációból áll.
Az Intézetnek jelenleg 288 tagja van, a világ több mint 25 országából. A Master of Wine cím birtokosai a szakma vezetõ egyéniségei: fõbeszerzõk, importõrök, kereskedõk, termelõk, marketing és PR szakemberek, szakírók, újságírók és oktatók.
Az Intézet az oktatási programon túl, kóstolókat is szervez a Master of Wine címet viselõk valamint a szakmai közönség fejlõdését elõsegítendõ. Ezek Londonban, San Franciscoban és New Yorkban kerülnek megrendezésre rendszerint, illetve más helyszíneken idõközönként. Ennek keretén belül 2010 októberében osztrák-magyar kóstoló során ismerkedett a közönség Ausztria és Magyarország boraival. Az Intézet négyévente rendezi meg a Master of Wine Szimpóziumot, mely a boros szakma legrangosabb konferenciája a világon. Az utolsó szimpózium, a Forging Links, Bordeauxban volt 2010 júniusában: