Négymilliárd forintos kormányzati támogatással létesít kutatóközpontot a Debreceni Egyetem a tokaji borvidéken
A kormány támogatja a Debreceni Egyetem Komplex Bortudományi Kutató-Fejlesztõ Intézményi Egységének, más néven a Debreceni Egyetem Mádi Bor Akadémia létrehozását és kutatási tevékenységét. Az errõl szóló, Orbán Viktor miniszterelnök által szignált kormányhatározat a mai Magyar Közlönyben jelent meg.
Kósa Lajos megyei jogú városok fejlesztéséért felelõs tárca nélküli miniszter múlt héten, egy más témában tartott rendezvényen már beszélt arról, hogy a kormány támogatja a Debreceni Egyetem mintegy négymilliárd forint értékû, funkcionális élelmiszerek fejlesztésére vonatkozó kutatási projektjét.
– A magyar élelmiszergazdaság jövõje szempontjából nyilvánvalóan jobb perspektívákat nyújtanak a funkcionális élelmiszerek, mint a hagyományos tömegáruval való megjelenés a világpiacon. Ehhez azonban megfelelõ tudományos kutatási háttér kell, ezért a Debreceni Egyetem a tokaji borvidéken, Mádon hozna létre egy kutatóközpontot. Ennek kialakítását a kormány is támogatja, csakúgy mint a nemzeti oltóanyaggyár koncepciójának elõkészítését – mondta akkor Kósa Lajos.
A most megjelent kormányhatározat szerint a következõ években 4 milliárd forintot költhet az egyetem a Mádi Bor Akadémiára.
2018-ban 1 milliárd, 2019-ben 900 millió, 2020 és 2022 között évenként 700-700-700 millió forint kormányzati támogatással számolhat az intézmény.
A kormány emellett több, Mádon lévõ ingatlan ingyenes vagyonkezelésbe adásával is segíti a Mádi Bor Akadémia létrehozását, így például az egyetem vagyonkezelésébe kerül a Borsay-kastély és a Grossmann-ház. A két, szomszédos épületet nemrégiben teljesen megújították, így gyönyörû ingatlanokban alakíthatja ki a borakadémiát az egyetem.
2015-ben kötöttek együttmûködési megállapodást
A Debreceni Egyetem és Mád önkormányzata egyébként már két éve hivatalosan is együttmûködik. 2015-ben írták alá a kutatást és az oktatást is érintõ megállapodást.
– Régi vágyunk, hogy tudományosan is alátámasszuk a tokaji borok különlegességét. A Debreceni Egyetem segítségével szeretnénk bizonyítani a borokban megjelenõ ásványok egyedi és pozitív élettani hatásait. Ez remélhetõleg élénkíti a térség turizmusát, és a helyi gazdas
A polgármester kifejtette: a település az infrastruktúra biztosításával járul hozzá az egyetemi kutatásokhoz és az oktatáshoz, hogy a Tokaj-hegyaljai borvidék ötödét magában foglaló terület borai a nemzetközi piacon is erõteljesebben jelenhessenek meg.
Szilvássy Zoltán rektor az aláíráson kiemelte:
a Debreceni Egyetem egészségipari törekvései találkoztak Mád elképzeléseivel, a megállapodás keretében többek között a hegyaljai borok élettani és orvosbiológiai hatását fogják vizsgálni.
– Kutatóink azt elemzik, hogy milyen biológiailag aktív komponensek hasznosulnak akkor, ha például furmintot vagy hárslevelût iszunk. Ezeknek a boroknak számos népbetegség gyógyításában lehet fontos szerepe, ilyenek többek között az elhízás, a cukorbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések – sorolta Szilvássy Zoltán.
A rektor hozzátette: az együttmûködés keretében további mezõgazdasági, turisztikai, egészségtudományi kutatásokat terveznek, az agrártudományokat és az élelmiszeripart is bevonják a közös munkába.
A borvidék egyik gyöngyszeme
A tokaji borvidék ma már a világörökségi listán szerepel, ahol Mád a világörökségi magtelepülések egyike. Mád település értékét, szépségét nem csak a „királyok borának” köszönheti, hanem a kivételes termõterület és mikroklíma, a geológiai kincstár, a pincék világa és az évszázadok máig élõ borászati mesterfogásai, s nem utolsósorban Tokaj-hegyalja hajdani mezõvárosának Európa-szerte érdeklõdésre számot tartó építészeti értékeinek. A település a 13. században már létezett. 1567-ben a törökök felégették a falut, de ismét felépült, jelenleg 2200-an lakják. Rendezvényei (Mádi Újbor Ünnep, Jó éjszakát! Mád, Mádi Furmint Ünnep) évrõl évre nagyon sok érdeklõdõt vonzanak a községbe.
Forrás:
dehir
http://www.dehir.hu