Muskotály mustra
Elsõsorban tavalyi évjáratok szerepeltek a versenyen, de akadt tétel 1999-bõl és 2001-bõl is. Ennek azért van jelentõsége, mert a muskotályos fajták alapvetõen nem sokáig élnek, vagyis érdemes 2-3 éven belül meginni õket.
A késõi szüretelésû fajták persze tovább élnek.
A héttagú zsûri 100 pontos rendszerben bírálta a különbözõ borokat. Három kategóriában hirdettek eredményt. Száraz, édes és irsai olivér kategóriában. Az irsai azért szerepel, mert illatában könnyen összekeverhetõ a muskotályokkal.
A helyszín sem véletlen. Domoszló. A mátrai borvidék, ahol mintegy 500 hektáron termelnek muskotályos fajtákat. Hordós Attila – jó név –, a Mátrai Hegyközségi Tanács titkára azt mondja, hogy a vidék hagyománya miatt szervezik a versenyt. A domoszlói muskotály egykoron ismert és kedvelt fajta volt.
A kóstolások alapján azt állapították meg a zsûri tagjai – mondta a titkár -, hogy a tavalyi év különleges idõjárása a szokásosnál is jobban meghatározta a minõséget. A savak nem tûntek el, pedig sokáig nagyon meleg volt, ráadásul csapadék nélkül, ám az illatok nem annyira intenzívek.
Az átlagfogyasztó ezt nem érzi hátránynak, mert a fajtajelleg számára egyértelmûen felismerhetõ.
Az eredmények:
Az édesek között hegyaljai bor, a Monyók Pince 1999-es hatputtonyos sárgamuskotály aszúja kapott nagy aranyérmet.
A száraz kategóriában a Bárdos és Fia pince 2006-os Muscat Ottonelje lett a legjobb.
Az irsai kategória gyõztese az Euromix Kft. által palackozott bor lett.
Forrás:
Zoom
http://www.zoom.hu