Mit lehet csinálni a parafadugóval?
Tizenhatezren csatlakoztak az „Én a parafával vagyok” elnevezésû, olasz nyelvû Facebook-oldalhoz. Milánóban és környékén már több mint 70 parafadugógyûjtõ-pont mûködik. Torinóban óvodások, iskolások, éttermek, kereskedelmi láncok, borkóstoló egyesületek is részt vesznek a 2011 elején indult, a WWF zöldszervezet, a Gambero Rosso és a Slow Food olasz gasztromozgalmak szponzorálta kampányban.
A természetes fakéreg elõnyeit és pozitív környezeti hatását hirdetõ kampány 14 országot érintett, élükön a parafa világpiacát vezetõ Portugáliával, a második helyen álló Spanyolországgal és a harmadik helyezett Itáliával.
Olaszország – az ágazatban nemzetközi hírnévvel bíró szardíniai parafatermelõknek köszönhetõen – évente 17 ezer tonna, vagyis másfél milliárd darab parafadugót gyárt. Ennek hetven százalékát a boripar használja fel, innen a fogyasztók háztartásába kerül, majd a szemétbe. A kampány éppen a parafa újrahasznosítását célozta meg.
A 2010-ben indított kísérleti fázisban, Itáliában több mint egymillió parafadugót gyûjtöttek össze. A parafa alapanyagként a bioépítkezésben, bútorgyártásban is alkalmazható. Egyre gyakrabban használják dekorációként, a szobrászatban és dizájnelemként is.
A Demoskopea olasz közvélemény-kutató felmérése szerint az olaszok 57 százaléka kizárólag parafadugós bort és pezsgõt vásárol, és ha parafadugós az üveg, többet is hajlandó érte fizetni.
Forrás:
Inforádió
http://inforadio.hu