Mi lesz veled, idei bor? Hazavágta a szõlõt az idei nyár
Komárom-Esztergom megyében a szõlõterület nagysága meghaladja az 1400 hektárt. Az elmúlt idõszak rendkívül csapadékos, viharos idõjárása jelentõs károkat okozott megyénk szõlõültetvényeiben. A nagy mennyiségû, néhol özönvízszerû esõzések a lejtõsebb területeken talajeróziós károkat okozva késleltették a növényvédelmi munkákat, az amúgy is nagy fertõzési nyomás miatti sürgõs permetezések csúsztak.
A házi és kisüzemi ültetvényekben a peronoszpóra fertõzés esetenként 50-80, sõt 100 százalékos kárt okozott, de a nagyüzemekben is jelentõs, 30-40 százalékos terméskieséssel számolnak, fõleg azokon a területeken, ahol a permetezési fordulók csúsztak. Ahol a növényvédelmi munkákat idõben elvégezték, közepesen jó termés ígérkezik.
Japánok is isszák a borocskát
A kis- és nagyüzemekben a szüreti felkészülés megtörtént, egy-két helyen pedig a munkát is elkezdték. A korai érésû fajtákat, például az Irsai Olivért, már szüretelik, átlagosan 14-15 fokos cukortartalommal. Ez már elfogadható minõség. A középkorai fajták zsendülése is elkezdõdött, és a további idõjárás függvényében még jó minõséget is elérhet, viszont a mennyiség jelentõsen elmarad a várttól. Érthetõ, hogy a szõlõ felvásárlási ára legalább 10-15 százalékkal magasabb az elõzõ évinél.
A tavalyi borkészletek piacra kerültek belföldön és az unión belül, de még egy harmadik földrészen fekvõ országba – Japánba – is sikerült megyénkbõl szállítani. Jelenleg nincs eladatlan készlet a térségünkben. A kistermelõknek is sikerült értékesíteni a boraikat.
Az Irsai Olivérrel kezdtek
Festhetünk idilli képet: viaszos szõlõbogyókkal, jókedvû, hangos szüretelõkkel, puttonyokat púpozó fürtökkel. A szüret velejárójával, a csurgó musttal. A jellegzetes nyárvégi hangulattal. De idén ez nem lenne teljesen „õszinte”.
A valóság más képet mutat. Az ászári körzet hegyközségének hegybírója, a kisbéri Somjai László arról számolt be, hogy a környéken elkezdték az Irsai Olivért szüretelni. A hegybíró felügyelete alá mintegy 370 hektárnyi termõ szõlõ tartozik.
– Ebben a térségben csak a vérteskethelyi, a császári és a kisbéri ültetvények úszták meg a jeget – emelte ki a szakember.
Megfelezte a termést a peronoszpóra
– A többi területen a jégverés is gondot okozott. Ám a legnagyobb probléma, a peronoszpóra volt. A gombás fertõzés sok helyen megfelezte a termést. Vannak olyan szõlõsgazdák is, akiknek nem is kell, mert nincs mit szüretelniük. A körzetben tavaly tíz tonna körüli volt a hozam hektáronként. Most, úgy ötven-ötvenöt mázsára becsüljük az átlagtermést.
Az ászári hegyközségben 16-os cukorfokkal indult a szüret. Az Irsainál nagyjából ez a kötelezõ, hiszen ilyen beltartalmi értékek mellett õrzi meg majd a bor a fajta kellemes zamatát, aromáját és nem utolsó sorban illatát.
– A szõlõ minõségére különösebb panasz nem lehet – mondta Somjai László. – A többi szõlõfajtánál legfeljebb a betakarítás kezdete csúszhat kábé egy hetet.
Odavágott az idõjárás
Ászáron az egyik legismertebb borász, Szabó Gábor elárulta, hogy tavaly jó közepes minõségû volt a szõlõ és a bor egyaránt. Az idén viszont minden sújtotta az ágazatot, amitõl egy termelõ csak félhet. Esõ, jég, peronoszpóra, lisztharmat, rothadás… Nagyjából a felsorolás a pusztítási sorrendet is jelzi.
A neszmélyi Szöllõsi Pincészetet tavaly a szakma az Év pincészetének választotta. Az üzemben hétfõn este kezdték meg az Irsai Olivér szakszerû feldolgozását. A patinás pince bejáratánál már érezhetõ volt a must jellegzetes édes-savanykás illata. A gazda, a tulajdonos Szöllõsi Mihály arcán pedig némi fáradtság tükrözõdött az éjszakai mûszak miatt.
– Nagyjából ötszáz mázsa Irsai Olivért dolgozunk fel az idén – hangsúlyozta.
A figyelmetlenek ki se kell menniük a sorok közé
– A szállítmány Pannonhalma környékérõl érkezett és érkezik. A cukorfoka tizenhat és fél százalék, azaz ideális. A saját szõlõnkben szûk három hét múlva indulhat a munka. A Zenit fajtával kezdünk. Nekünk sikerült megvédenünk a termés jó részét, de akadnak gazdák, akik nem figyeltek oda, nekik most ki sem kell menniük a sorok közé, mert teljesen csupaszak a tõkék. A peronoszpóra „leszüretelt” helyettük. Úgy számolom, nálunk is legalább húsz százalékkal kisebb lesz a termés -részletezta szõlõsgazda.
A Szöllõsi Pincészet arról is híres, hogy a szüretkor szinte mindent a minõségnek rendelnek alá. Csak kézzel szedik a fürtöket és ládába gyûjtik a termést. A névadó házigazda szerint ez a jó bor alapja. Az Irsai Olivérbõl pedig – ígérvénye szerint – már Márton napkor kortyolhatunk.
Árak és hozamok
2009-ben az átlagos szõlõtermés neszmélyi Szöllõsi Pincészet ültetvényein meghaladta a 80 mázsát. 2010-ben 70 mázsás hozam várható. Ászár körzetében tavaly 100 mázsás termésekrõl is beszámoltak, idén 5000-6000 kilót prognosztizálnak
2009-ben nyomott volt a szõlõ ára. Már 35 forintért is fel lehet vásárolni. Az idén 50-60 Ft/kg az ára, de az Irsai Olivér esetében – a fajtaérzékenység miatt – a kilónkénti ár a 100 forintot is elérheti.
Forrás:
kemma.hu
http://www.kemma.hu