Megvan az öt esélyes az év bortermelõje címre
Áts Károly, a Royal Tokaji Borászati Zrt. fõborászaként tevékenykedik, 110 ha nagyságú területen termelnek és boraikat közel 30 országban forgalmazzák. Ez már igazi nemzeti sikernek mondható. Károly olyan borokat készít, amelyek az egyik legkülönlegesebb természeti adottságokkal rendelkezõ borvidékünk, Tokaj lankáin teremnek. Az egyedi mikroklímának köszönhetõen különleges mûvészi alkotások születhetnek minden évben palackba zárva. Károly a szõlõtõkék között nõtt fel, így nem volt kérdés számára, hogy édesapja nyomdokaiba lép. Azt mondja, nagyon keveset tud még a borászatról, élete végéig tanulnia kell ezt a szakmát az embernek. Azt hiszem, sokan nagyon boldogok lennének, ha Károly eddigi tudásának csak töredékével rendelkeznének.
Dúzsi Tamás családjával együttmûködve alkot szebbnél szebb borokat, fõleg a rosé bor készítésével tûnik ki borász társai közül. Ahogy õ fogalmaz: „Az a jó rosé, amelynél egy pohár elfogyasztása után az ember nem tud szabadulni a gondolattól, hogy meg kellene inni még egyet.” A szekszárdi szõlõbirtokokat kerékpárral járja, ami nem csoda, hiszen sokáig versenyszerûen kerékpározott. A saját pincéjében tartott borkóstolókon pedig fejbõl idézi Babits Jónás könyvének bármelyik sorát, hozzájárulva a lélek fejlõdéséhez is. Az esten a rosé mellett kiváló vörösborait is megkóstolhatta a közönség.
Gálné Dignisz Éva folyamatosan tör felfelé családi vállalkozásával. A gazdaság nemrég 10 ha területtel bõvült, most már nemcsak a Kunsági borvidéken, hanem a Balaton-felvidéken is teremnek a tõkék. Boruk 80 %-a a pincénél kerül értékesítésre, kis mennyiségben szállítanak Franciaországba és Németországba is. Nyitott pince és hitelesség, ez a két szó, amire a borászat kapcsolatait építi. Éva édesapjától örökölte bor iránti szeretetét, aki hobbiborászként tevékenykedett, és nagyon büszke volt lányára, hogy a Kertészeti Egyetemre jelentkezett.
Heimann Zoltán idén elõször került be a bûvös ötös körébe. Sokan nem tudják róla, hogy közgazdászként hatalmas karriert futott be. Volt már irodavezetõ, osztályvezetõ, kereskedelmi igazgató, a Béres Rt. és a Bábolna Rt. vezérigazgatója, az MKB Bank Zrt. fiókigazgatója, de néhány éve kizárólag a családi borászattal foglalkozik. Nem csoda, hiszen a borhoz a Heimann név már több mint 250 éve kötõdik. Idén Németországban elnyerte „Az év európai borszakértõje” címet. Zoltán borai sorra nyerik a borversenyek díjait, különösen büszke Kadarkájára, mely a Liszt Év Bora lett, és amivel a köztársasági elnök megajándékozta a Pápát.
Vida Péter a küszöbön áll. Sokan fogadni mernének, hogy idén õ lesz az Év Bortermelõje. Egyenletes, kiváló minõséget produkál, borai megszokottan szépek, mélyek és sokatmondók, elmélkedésre buzdítók, mint maga a borász. Péter az a típusú ember, akit élvezet hallgatni. Elég neki egyetlen kérdést feltenni valamelyik borával kapcsolatban, és mindent megtudhatunk az egész világról. Péter középiskolás korában édesapja tudta nélkül nevezte be egy helyi borversenyre élete elsõ borát, ami a megye legjobb Kadarkája lett. Azóta borai sorra nyerik a csillogóbbnál csillogóbb érmeket.
A végsõ, legizgalmasabb pillanatokra december 2-án kerül sor, amikor Kállay Miklós, a Magyar Bor Akadémia elnöke kihirdeti, hogy ki érdemelte ki az „Év Bortermelõje 2011” díjat.
Forrás:
Gazdasági Rádió
http://gazdasagiradio.hu