Megválasztották Szentendre város borát!
[tn_4_bal.jpg]Összesen 11 vörösbor vett részt a versenyen, hét – a mátrai, a kunsági, a villány-siklósi, a dél-balatoni, a szekszárdi, a soproni és az egri – borvidék képviseltette magát, a hét tagú zsûri úgynevezett vak kóstolással ezek közül választotta ki a nyertes bort.
A városházán lezajlott eseményen a döntnökök között helyet foglaltak neves borszakértõk, így Keményné Koncz Ildikó, a Pannónia Nõi Borrend nagymestere, Horváth Csaba, a Nemzeti Hegyközség Tanács elnöke, Széles Katalin, a Pismány Baráti Kör elnöke és Fecser István szentendrei borkereskedõ, a „mûkedvelõket” Falusi Mariann énekesnõ, Dietz Ferenc polgármester és Vincze László papírmerítõ mester képviselte. A borkóstolást Borbás Mária, a Hír TV Vörös és fehér címû bormagazinjának háziasszonya vezette.
[tn_7_bal.jpg]A zsûri 1 és 5 pont között értékelte a résztvevõ borokat, a bírálat során a színt, az illatot, az íz élénkségét, a vörösborokat hordozó értékeket és az összhatást pontozták. Az elsõ helyezést egyöntetû szavazással nyerte el a Bujdosó Pincészet bora, amelyet eddig még csak a legbennfentesebbek kóstolhattak, hiszem mindezidáig még nem került forgalomba. Néhány napon belül azonban megvásárolhatják majd mindazok, akik a 2008. január 6-ig tartó szentendrei adventi vásáron a Fõ téri pavilonba látogatnak.
Emellett a város 500 palackot vásárol a nyertes nedûbõl, különleges viaszpecséttel látja el, így az protokollajándékként, a helyi éttermek, galériák, ajándékboltok választékában hirdeti majd Szentendrét és a magyar bor jó hírét itthon és a nagyvilágban.
A kóstoláson a második helyezést a Juhász Testvérek 2003-as Egri Bikavére nyerte el, a képzeletbeli dobogó 3. fokára pedig a Wunderlich Pincészet 2003-as Viktória vörös cuvée-je állhatna fel.
[tn_2_bal.jpg]Falusi Mariann énekesnõ – aki sok más mûvészhez hasonlóan Szentendrén lakik – a verseny után elmondta: bár szereti a jó borokat, ez az elsõ alkalom, hogy borversenyen vett részt. Az eseményen nagyon jól érezte magát, örült annak, hogy szerepet vállalhatott a város borának kiválasztásában. A kóstoláskor meglepve fedezte fel, hogy milyen sokféle módon különíthetõ el az íz és az illat. Kiemelte: büszke arra, hogy a vak kóstolásnál õ is ugyanazt a sorrendet állította fel, mint a szakértõk. Mint mondta, az elsõ helyezett mellett egyértelmûen a borban érzett harmónia miatt tette le voksát. A Bujdosó Pincészet által készített nedûn kívül a 11-bõl Mariann még 1 másik bornak adott 5-ös osztályzatot.
[tn_6_bal.jpg]A szakértõ, Keményné Koncz Ildikó a versenyt követõen úgy értékelt: jól sikerült a választás, szép tételeket kóstoltak. A bírálat során a borok tisztaságát, illatát, zamatát és összhatását vizsgálták. Ezek alapján mind a 11 bor jó minõséget képviselt. Érdekes volt számára, hogy zsûri tagjai közül a szakmai és a borkedvelõ döntnökök is ugyanazon bornak adták a legtöbb szavazatot. Más nedûk kapcsán a szavazatösszesítéskor pedig azt fedezte fel, hogy a nemek más-más bort részesítettek elõnyben: általában a három hölgytag vagy a négy férfi pontszámai álltak közel egymáshoz. Véleménye szerint összhatásában a nyertes bor mutatta a legtöbbet, a szín, tisztaság, íz és zamat összhangja ebben a borban testesült meg a legjobban.
A város bora címet a most kiválasztott nedû 2008. novemberéig viseli majd.