Megújul a Kunsági borvidék
Az elmúlt 15–20 évben nagyot fordult a világ. A szovjet piac egykor olcsó tömegbort igényelt. Ma az orosz piacon sok pénz van, és nagyon határozottak a minõségi igények. Aki ott helyt tud állni, az versenyképes a globális piacon, mondja Pszota István, a 2500 hektár szõlõfelülettel rendelkezõ Kiskõrösi Hegyközség hegybírója.
Hangsúlyozza, hogy a fogyasztói igényeknek megfelelõen elõtérbe kerültek a friss, könnyû, gyümölcsízû borok, amelyek az Alföldön állíthatók elõ a legjobban.
Az alföldi borászatok sikeresen használták ki az európai uniós támogatási lehetõségeket: ma ezen a vidéken rendelkezésre állnak a legkorszerûbb feldolgozóberendezések. Átalakulóban van a fajtaszerkezet és a termelési technológia is. Az elöregedett ültetvények egy részét kivágják, de az Európai Unió támogatása miatt nagy a telepítési kedv is: 2010-ben 280 telepítési kérelmet adtak be, több mint 110 hektáros területre. A gépi mûvelésre alkalmas fajták – például a kékfrankos, a cserszegi fûszeres, a Bianca – nyernek teret, mivel egyre kevesebb az idénymunkás, és az önköltség csökkentésében minden fillér számít.
Suhajda Antal, Akasztó polgármestere, aki korábban maga is hegybíró volt, elmondja: a kialakult értékesítési gondok ellenére a térségnek még mindig a szõlõ- és bortermelés a legígéretesebb megélhetési lehetõsége a jelenben, de a jövõre nézve is. Igaz, hogy csökkent a szõlõ ára, kevesebb az igény a mezõgazdasági idénymunkára, de a szõlõtermesztõ, borkészítõ hagyományok szinte minden családban élnek. Ha a térség termelõinek többsége kénytelen lenne felhagyni a termeléssel, kiesne húsz esztendõ, egy nemzedék elfelejtené a szõlõ és a bor elõállításához kapcsolódó ismereteket, akkor nagyon nehéz volna újra megtanítani mindazt, amit ma még szinte a levegõvel szívnak magukba a kunsági gyerekek.
A hagyomány csak alapot jelenthet a versenyképes tudáshoz – az oktatásnak hozzá kell tennie a legújabb gyakorlati ismereteket. Forgács Éva, a kiskõrösi Petõfi Sándor Gimnázium és Kertészeti Szakközépiskola borászati képzésért felelõs igazgatóhelyettese biztos abban, hogy nekik gyakorlati szakembereket kell képezniük – elsõsorban a térség borászatai,családi gazdaságai számára. Az országban elsõként náluk indult meg a vincellérképzés. Az iskolának saját tangazdasága, tanpincéje, laboratóriuma, palackozója, borkóstoló helyisége van. A tantervet is helyben dolgozták ki – a szõlõtelepítéstõl a bor értékesítéséig mindent tanítanak. Felnõtteket is képeznek – eddig 16 felnõttosztály vizsgázott. Nemrég a Csongrádi Hegyközség kérésére 18 Csongrád környéki termelõ is részt vett a kiskõrösi képzésben. A felnõttoktatásért fizetni kell.
A 2009-ben Kunszentmiklóson megrendezett hagyományos Miklós-napi rozéversenyen a kiskõrösi szakközépiskola öt tanulója versenyzett a saját borával. Egy diák ezüst-, a másik négy bronzérmet nyert. A vizsga- és versenyborokat a tanulók nem otthonról hozzák. A tangazdaságban feldolgozzák a választott szõlõfajtát: õk végzik a borkezelési eljárásokat, õk tervezik a címkét, választják a palackot – sõt, még arra is felkészítik õket,hogy beszélni tudjanak a saját boraikról. A borkultúrának ma már része az a külön nyelv is, amelyet a gourmand-ok a borok ízének leírására használnak – ennek ismerete is a piaci siker egyik feltétele.
A Kunsági borvidék borászatai az asztali boroktól a csúcsborokig a piac minden szegmensét kitöltik. Pszota István hegybíró szerint különösen fogékony a technoló giai fejlesztésre és a legmodernebb eljárásokra a Dr. Kuti Szõlészeti és Borászati Kft. Az Országos Borrali egyik fontos helyszíne a kiskõrösi István Borház. A Duna Borrégió Borút Egyesülete pedig a borturizmus fejlõdésében játszik pótolhatatlan szerepet, és már a határ sem állhatja útját: a Vajdaságban is van néhány állomása. A Kadarka Euro régió összeköti a szabadkai és aradi szõlõsgazdákat Kiskõrös és Soltvadkert kadarkatermelõivel: együtt szeretnék e régi, tradicionális fajta megújított változatát újra a térség reprezentatív borává változtatni.
A legújabb jelszó: Partybor – a Te világod, a Te borod! A Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsa Partybor néven új borcsaládot hoz létre kizárólag kunsági borokból. Ahogyan hirdetik: karakterében könnyû, fiatalos, játékos és divatos, könnyen iható, lágy karakterû borok kaphatják meg ezt a márkanevet a Partybor Társaságtól. Olyanok, amelyek kiválóan alkalmasak baráti összejövetelre, buliba, otthoni zenehallgatáshoz. Gyógyírt jelenthetnek szerelmi bánatra, és koccinthat velük az is, akit elõléptettek a munkahelyén, vagy átment a vizsgán.
Forrás:
Népszabadság
http://nol.hu/