Megszûnt a hegyközségek kétharmada – bajban a gazdák
A hegyközségek a szõlészeti és borászati szakigazgatás alapintézményei, a gazdák itt intéznek minden olyan ügyet, amely összefügg a termeléssel. A borászok szerint a kormány döntése egy jól mûködõ rendszert döntött romba.
„Nem egészen vették az emberek érdekeit figyelembe, és talán a józan paraszti ész is hiányzik belõle. Mert ugye az alapkoncepcióval természetesen egyetértünk, hogy gazdaságosabban kell mûködtetni a hegyközségeket, de ott, ahol ez eddig megvolt, ott talán nem szabadott volna hozzá nyúlni” – közölte Hárs Tibor, a szajki hegyközség volt elnöke.
Mégis hozzányúltak, elsõsorban takarékossági okokból. Minél kevesebb hegyközség van ugyanis, annál kevesebb állami támogatást kell adni.
A gazdák azt mondják, a napi ügyek intézését jelentõsen megnehezíti és hátráltatja az átszervezés. Így ugyanis nemcsak többet kell utazni – esetenként akár 100 kilométert is – de a hegybíróknak is meg kell ismerkedniük a számukra új borászokkal és problémáikkal. A pécsi borvidéken 8 hegyközség mûködött, mostantól viszont csak kettõ marad, míg az országban az eddigi 316 helyett körülbelül 100-120-nak kell ellátni ugyanazt a feladatot.
Forrás:
ECHO TV
http://www.echotv.hu