Megpróbálják felverni a tokaji bor árát
A nemes penésszel történõ borkészítés a legdrágább borkészítési eljárás a világon, ezért csak akkor van értelme magas színvonalon vele foglalkozni vele, ha a piac megfizeti az árát – jelentette ki Szepsy István, a Tokaji Borlovagrend Egyesület elnöke az április 25-i Nagy Tokaji Borárverés beharangozó sajtótájékoztatóján szombaton, a Tokaj Grand nevû rendezvényen. A Lovagrend idén harmadszor bocsátja kalapács alá a legjobb hegyaljai pincék egyedi, tételeit. A kezdeményezés több olyan fontos célt is szolgál, amelyek teljesülése elengedhetetlenek a tokaji borvidék felemelkedéséhez: bizonyítják a piac számára, hogy a tokaji boroknak értékük van, a befolyó összeget pedig a tokaji kultúrtáj fejlesztésére fordítják. A 2013-as, elsõ aukción több mint 20, a tavalyi másodikon már 27 millió forint folyt be.
A vásárlók között magyar és külföldi borkedvelõk, éttermek és kereskedõk is képviseltették magukat. Egy kínai kereskedõ 4,2 millió forintot fizetett a Tokaj-Hétszõlõ birtok „7-es hordó” nevû 2010-es, 6 puttonyos aszújáért, bizonyítva, hogy egy világszínvonalú termõhely még a gyengébbnek elkönyvelt évjáratokban is klasszis bort ad. A rekordot azonban Szepsy István állította be egy 2013-as furminttal, mely a leghíresebb tokaji borász kedvenc dûlõjébõl, a Nyúlászóról készült, annak is a ’20-as években telepített 58-as parcellájáról. A komplex, de elegáns, nem hivalkodó borért 8 millió forintot fizetett ki egy hazai borbarát, ami 44 ezer forintos palackárnak felel meg. „Ez az árverés jó lehetõséget kínált arra, hogy a piac reagálhasson erre a termõhelyi alapú egyedi minõségre” – értékelte az aukciót Szepsy.
Az idei árverésen tizenhat termelõ húsz tételére lehet licitálni, melyek között azonos arányban kapnak helyett a száraz borok, a száraz és édes szamorodnik, valamint az aszúborok. A vevõket a Borlovagrend a Tokaj Orient Express-szel szállítja Tokajra a Nyugatiból, maga az árverés a sárospataki várban lesz, elõtte dûlõtúrákon, utána pincekóstolókon lehet részt venni.
Más jellegû, de a maga nemében hasonlóan egyedi rendezvény a Bor, mámor, Bénye nevû fesztivál, amelyet idén hetedszer rendeznek meg Erdõbényén augusztusban. A bort, a gasztronómiát és a mûvészetet (elsõsorban a jazzt és világzenét) egyesítõ fesztivál 2009-ben hat pincészet „házibulijaként” indult, és családias hangulatát máig megõrizte. Egy hétvégére mindenki számára nyitottak a helyi borászok kertjei, ahol bort kóstolhatnak a vendégek, koncerteket hallgathatnak, kiállításokat nézhetnek vagy egyszerûen csak a fûben heverészve élvezhetik a paraszt-polgári jellegét máig megõrzõ, építészetileg is egyedi falu hangulatát. Tavaly 3-4000 vendég tette ezt, a bényei szálláshelyek 80 százalékát már jellemzõen az elõzõ évi fesztivál során lefoglalják a következõ évi rendezvény idejére.
A szervezõ borászatok száma már a tizenhatot is elérte. Köztük van az 1650-ben épült, fiatal borászok által felújított Budaházy-Fekete Kúria, a Béres-család szõlõbirtoka (õk egy aszúval a Borárverésen is képviseltetik magukat), vagy az ismert történész, Ungváry Krisztián pincéje. A borok mellé olyan éttermek biztosítják a harapnivalót, mint az Anyukám mondta, a Sárga Borház és az Õs Kaján. Tavaly a fellépõk között volt Harcsa Veronika, a Kistehén, a Bujdosó Trió, a Barnabás fuvolaquintett, a Kolompos és Mistral.
A Nagy Tokaji Borátverés és a Bor, mámor, Bénye egyaránt a Tokajt népszerûsítõ legújabb rendezvényén, a Corinthia Grand Hotelben megrendezett Tokaj Grandon mutatkozott be. A Tokaj Grand a Winelovers elsõ idei rendezvénye. A Winelovers áprilisban a Kékfrankos Most!, júniusban a Pezsgõ Szalon, októberben az Olaszrizling Október, novemberben pedig a Bordó Blend keretében folytatja a magyar bor népszerûsítését.
Forrás:
Válasz.hu
http://valasz.hu