Megfagyott az uniós borreform
Gõgös Zoltán szerint várhatóan a nyárra eldõl, hogy mi lesz a szõlõültetvények kivágásával, illetve a must- és szeszfokozó eljárások (cukrozás) engedélyezésével avagy tiltásával. Az államtitkár hangsúlyozta: a magyarok, a franciák, a portugálok és a spanyolok partnerek abban, hogy nem elfogadható egyebek között a szõlõkivágási támogatás minden korlátozás nélküli biztosítása.
Magyarországon például a szõlõtermõ hegyoldalakon másfajta növényi kultúrát szinte elképzelni sem lehet – jegyezte meg az államtitkár. Gõgös Zoltán rámutatott: a mi álláspontunk is az, hogy az unió a kivágási támogatás összegét ossza fel a tagországok között, bízzák rájuk, hogy hol és hogyan csökkentik a szõlõterületeiket.
Az államtitkár utalt arra, hogy a 90 ezer hektárnyi magyar szõlõültetvény területét 15-20 százalékkal szeretné csökkenteni az Európai Unió, ám a speciális nemzeti jelleget figyelmen kívül hagyó generális eljárások és az így juttatott kivágási támogatások ellen Magyarország tiltakozik. Megjegyezte azonban, hogy a nem termõ és a nem tájjellegû szõlõk kivágása ellen nem emelünk szót, de nem szeretnénk irtani ott, ahol más nem termelhetõ, csak szõlõ.
Bízza ránk az unió a döntést – jegyezte meg Gõgös Zoltán. Az államtitkár tájékoztatása szerint Magyarországon tavaly 500-520 ezer tonnányi feldolgozott szõlõbõl mintegy hárommillió hektoliter bor készült; ez ugyan kevesebb az elõzõ évinél, ám a minõség kiváló, a 2006-os évjáratú borok különösen jók lesznek.
Az államtitkár végül rámutatott: Magyarország csakis a minõségi borok elõállításában lehet érdekelt, a hazai borászat például a dél-amerikai tömegáruval nem tudja felvenni a versenyt.
Forrás:
MTI
http://www.mti.hu