Megépülhet a világörökségi borvidék erõmûve
A Szerencsre tervezett szalmatüzelésû erõmû éles vitát váltott ki a beruházó cég és a beruházást támogató Szerencs önkormányzata, illetve a világörökségi címért, valamint a borvidék állapotáért aggódók között. Az ellenzõk elérték a beruházás átmeneti leállítását. Ennek hatására néhány borvidéki önkormányzat kilátásba helyezte, hogy „kilép” a világörökségi védelembõl.
Ment a mûsor
A témával részletesen foglalkozott január 14-i adásában az InfoRádió Bormagazinja, a Hordóminta. A mûsort itt letöltheti, vagy meghallgathatja. (Az 1. részben a világörökségi címrõl, a 2. részben pedig az erõmûrõl esik szó.)
A vita értesüléseink szerint hamarosan lezárulhat, amennyiben mindkét fél hajlandó engedni eredeti álláspontjából. A beruházók tervei egy 50 megawattos (kétszer 25 megawattos), Szerencsen, a tokaj-hegyaljai borvidék kapujában létesítendõ erõmûre vonatkoztak. Az ellenzõk határozottan tiltakoztak a szerencsi erõmûvi beruházás ellen.
Az InfoRádió értesülései szerint „félúton” lehet a megoldás, vagyis valószínûleg épül Szerencsen erõmû, de jóval kisebb, mint az eredetileg tervezett. Informátoraink arra hívták fel a figyelmet, hogy az ilyen természetû vitákban az UNESCO rendszerint nem foglal határozottan állást, nem mondja ki egyértelmûen, hogy az adott beruházás ne valósuljon meg. Inkább olyan megfogalmazások várhatóak az UNESCO részérõl egy adott beruházással kapcsolatban, hogy a „tervezett projekt ellentétes a világörökségi célokkal.”
Egyes szakértõk arra hívták fel a figyelmet, hogy hasonló fejleményekre lehet számítani, mint a szintén világörökségi védelmet élvezõ Fertõ-tó ausztriai oldalára tervezett két toronyház esetében. A tiltakozások hatására az ottani beruházó elállt eredeti tervétõl, cserében a tervezett funkciókat ellátó négy kisebb épületre kapott engedélyt.
Hatásos tanulmány?
A hegyaljai fejlemények hatására az UNESCO arra kérte a magyar kormányt, készíttessen egy hatástanulmányt, amely kifejti, mennyiben veszélyezteti a világörökségi védelem alatt álló területet egy esetlegesen megépülõ szalmatüzelésû erõmû. Az UNESCO egyébként fél évente jelentést kér a magyar államtól a tokaj-hegyaljai világörökségi címmel kapcsolatban felmerült problémákról. A következõ ilyen jelentés 2009 februárjának elején esedékes.
A megrendelt hatástanulmánynak az eredeti tájékoztatásnak megfelelõen 2008 decemberének végén nyilvánosságra kellett volna kerülnie. Az InfoRádió értesülései szerint a tanulmány elkészült, már csak Hiller István miniszter aláírása hiányzik. Úgy tudjuk, az oktatási és kulturális miniszter hamarosan aláírja a dokumentumot, amelynek „hitelesítésére” korábban három akadémikust is felkértek.
Reális kompromisszum?
A hegyaljai erõmûvita megoldása a többek által reálisnak tartott kompromisszum lehet. Erre utal, hogy a Népszabadság pénteki számában Rónavölgyi Endréné, Szerencs polgármestere elmondta: önkormányzatuk egyelõre nem vonja vissza a világörökségi területrõl való kilépésrõl szóló döntést, de várhatóan felfüggeszti annak végrehajtását. A kilépést tervezõ polgármesterek korábban megfogalmazták, hogy a világörökségi címmel járó kötelezettségek, illetve az ehhez rendelt források rendezése esetén felülvizsgálják korábbi döntésüket. A tiltakozó borászatokat korábban képviselõ Mészáros László pedig az InfoRádió Bormagazinjában, a Hordómintában úgy fogalmazott: az eredetinél egy jóval kisebb erõmû megépülése számukra is elfogadható.
Forrás:
inforadio.hu
http://www.inforadio.hu