Megalakult a Magyar Gyümölcsbor Készítõk Egyesülete
A szervezetet pincészetek és magánszemélyek azért hozták létre, hogy az szakmai érdekképviseletként védje a gyümölcsbor készítõk érdekeit és elõsegítse a minõségi alapanyagokból készült hazai nedûk kereskedelmét.
A Magyar Gyümölcsbor Készítõk Egyesületét a Kontyos Borház, a Mokos Családi Pincészet és az Epermester Pincészet más magánszemélyekkel együtt alapította. Az Egyesület mûködésének célja a magyarországi gyümölcsborkészítés kultúrájának felelevenítése, a minõségi gyümölcsborkészítés elõmozdítása és az elõállított termékek széles körben való megismertetése. Az alapító tagok együttmûködést terveznek a magyar gyümölcsborkészítõkkel, valamint törekednek a bortermelés elõmozdítására, a borturizmus,falusi turizmus fejlesztésére, a minõségi magyar gyümölcsborok piacának és keresletének növelésére.
Az egyesület tagjai azt szeretnék elérni, hogy különbséget lehessen és kelljen tenni a valódi gyümölcsborkészítõk és a „gyümölcsborszerû” italok gyártói között. Terveik között szerepel, hogy a fermentációs eljárással készülõ gyümölcsboroknak is komoly presztízsük alakuljon ki Magyarországon,illetve akár a nemzetközi piacokon.
Hosszú távon szeretnék, ha a szõlõborok és a pálinka mintájára a gyümölcsborok is oltalomban részesülhetnének. Ez azért különösen fontos, mert a rossz minõségû, nem szakszerûen készített gyümölcsborszerû italok rontják a hazai gyümölcsbor készítõk piaci esélyeit. Jelenleg hozzávetõlegesen évente 110-130 ezer liter valódi gyümölcsbor készül hazánkban, az olcsó gyümölcsbor-utánzatokból pedig becslések szerint több millió liter kerül a piacra Magyarországon.
„Kiváló minõségû gyümölcseink vannak, és ezek jelentõs része alkalmas jó minõségû borok elkészítésére. Nem beszélve arról, ami a mezõgazdaságunk és élelmiszeriparunk egyik legfontosabb kitörési pontja: a minél magasabb feldolgozottságú termékek létrehozása” – mondta idõsebb Kallós Gábor, az egyesület egyik alapítója. A gyümölcsborok készítésénél alapvetõ szempont, hogy azok a gyümölcs levének erjesztésével jönnek létre. Ez azt jelenti, hogy a gyümölcsborok 100 százalékban gyümölcsbõl és bizonyos mértékben hozzáadott cukorból állnak, más adalékanyagot nem tartalmaznak. A borászatban egyébként használatos segédanyagként a borkén és a fajélesztõ a gyümölcsboroknál is megengedett.
Forrás:
OrientPress Hírügynökség
http://www.orientpress.hu