Mátrai borvidék: Bizonytalan helyzetben az ágazat
A gyöngyösi Károly Róbert Fõiskolán tartott hegyközségi tanácsi éves közgyûlésen az elnök emlékeztetett: gondok, feszültségek között csatlakoztunk az Európai Unióhoz, azt követõen pedig köddé foszlottak a várakozások. Úgy érzik, hogy az ágazat magára maradt, tõkeszegény, sok a bürokrácia, és nem sikerült felkészülni az integrációra.
Dr. Nyilas János véleménye szerint döntõen a felsoroltakból adódnak a gazdasági és a piaci nehézségek, melyeket saját erõfeszítésekkel nem lehet megoldani. Megemlítette, hogy a szõlõtermelõk és a borászati üzemek között is ellentétek vannak, ezeket meg kell vizsgálni. Helytelen az a szemlélet – hangsúlyozta -, hogy a szõlészek minden gondját, anyagi nehézségeit a borászok okozzák. Ha figyelembe vesszük a feldolgozási, javítási és a felhasznált anyagok költségeit, akkor megállapítható, hogy a borászok kilátásai sem jobbak a szõlõtermelõkénél. Fennáll a veszélye annak, hogy középtávon az anyagi gondok miatt borexportálók leszünk, ami nem lehet érdeke az ágazatnak, de az országnak sem.
A továbbiakban az elnök arról beszélt, hogy a Mátrai Borvidék Hegyközségi Tanácsa 25 hegyközséggel karöltve, tizenhárom településen fejti ki munkáját. Több mint 7800 hektár szõlõültetvényen csaknem 14.500 hegyközségi tag munkáját szervezi. Kiemelte a tavalyi borvidéki borversenyeket és azok tanulságait, a további szakmai munka fontosságát, amelyhez a természetföldrajzi adottságok és a felkészültség adott. Dr. Nyilas János szólt a 2004-es szüretrõl is, melyrõl megoszlottak a vélemények. Tény, hogy a szõlõárak elmaradtak az elõzõ évitõl, a minõség is gyengébb volt, de mégsem becsülhetõk le az eredmények. Több mint 82 ezer tonna szõlõt takarítottak be, dolgoztak fel és helyeztek el a tárolókban. Ez az országban termett szõlõmennyiség 12 százaléka volt. A múlt évi átlagtermés hektáronként 117 mázsa.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
http://www.hevesmegyeihirlap.hu