Magyarországon tartják kongresszusukat a világ borrendjei
A modern borrendek a 20. század elsõ felében alakultak meg, és Franciaországból terjedtek el Európa szõlõtermõ vidékein. A világ bortermelõ államai – belga és francia borlovagrendek kezdeményezésére – 1964-ben a párizsi Bormúzeumban hozták létre nemzetközi szövetségüket (Federation Internationale Confréries Bachiques – FICB), amelynek Magyarország 1978-ban lett a tagja.
A szövetség, azzal a céllal jött létre, hogy a hozzá csatlakozó szervezetek országaiban növelje az egyes borvidékek ismertségét, támogassa az ott mûködõ borrendek tevékenységét, s ezen keresztül elõsegítse az egyetemes borkultúra fejlõdését. Az FICB missziójának része a borfogyasztás minõségének javítása, illetve az egyes országok borászati hagyományainak életben tartása, a speciális fajták, különleges eljárások megõrzése.
Az elsõ magyarországi borrend – részben éppen belga és francia szakemberek ösztönzõ szavainak hatására – 1976-ban a Bajai Állami Gazdaság csátaljai pincészetében alakult meg Pax Corporis (’a test békéje’) néven. Az 1989–-es rendszerváltás elõtt összesen 12 borrend és egy pezsgõrend alakult és mûködött Magyarországon. A rendszerváltás a magyar borrendek történetében a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének 1989-es megalakulásával és civil szervezetként, azaz egyesületként történt bejegyzésével vette kezdetét. Az 1990 után újonnan alakult borrendek jórészt már önszervezõdés útján jöttek létre: borászok, termelõk, kereskedõk és a vendéglátásban tevékenykedõk alkotják e szervezeteket. A borrendek õrködnek a jó minõségû magyar borok híre és rangja fölött.
Legfontosabb céljaik: a hagyományok ápolása és megõrzése mellett a minõségi borok megismertetése, a kulturált borfogyasztás terjesztése, a bor táplálkozásban betöltött szerepének vizsgálata s mindezek által nagyobb fogyasztási kedvet kelteni a minõségi boroknak –mind szakmai alapon, mind játékos-vidám formában.
A borrendek lovagjai esküvel pecsételik meg fogadalmukat. A borrendek szellemi és szakmai szempontból egyaránt egységesek, elismertek, s a hagyomány fenntartásának szándéka külsõségeikben is megnyilvánul. 2010-ben Magyarországon 45 borrend mûködik, amelyek közül kettõt pezsgõ-, hármat pedig nõi borrendként tartanak számon.
“Az FICB 46. Kongresszusának megrendezése több hazai kiemelt programhoz is kapcsolódik, s ez lehetõséget ad arra, hogy Magyarország 22 történelmi borvidékébõl, legalább néhányat bemutathassunk, illetve idegenforgalmi, turisztikai látványosságokban is gazdag programot kínáljunk vendégeinknek.” –fejtette ki Keményné Koncz Ildikó, majd hozzátette, hogy hatalmas megtiszteltetésnek tartja, hogy egy ilyen fajsúlyú nemzetközi esemény szervezésének feladatát végezheti.
Ez a kongresszus a Magyar Borrendek Szövetségéhez tartozó minden szervezet számára kimagasló lehetõség arra, hogy bemutathassák tevékenységüket, s öregbíthessék a magyar bor hírnevét.
A vendégek megismerkedhetnek Esztergommal, a Budapest-Esztergomi Fõegyházmegye érsekének, az Európai Püspöki Kar Elnökének, dr. Erdõ Péter bíboros úr rezidenciájának is helyet adó várossal. A delegációk Budapest, nevezetességeibõl is láthatnak ízelítõt.
Az Alföldi Borrendekkel Kecskeméten találkoznak vendégek, majd továbbindulunk a dunántúlra. Szekszárdon hosszabban idõzünk, majd Pécs, 2010-ben Európa kulturális fõvárosa következik. A pünkösid ökumenikus mise után, színpompás felvonálás keretében találkozhatnak a város lakósi és a túristák a borrendekkel.
Egy hamisítatlan “falusi vigasság” fogadja Villány borvárosban a látogatókat, ahol a villányi borász társadalom szinte minden tagja megmozdul az eseményre.
Az utóprogram keretében szintén két nagyon híres történelmi borvidéket Egert és Tokajt ismerhetik meg a szerte a világból ide sereglõ borlovagok.
Néhány számadat:
14 országból (USA-tól, Japánig, Franciaországtól-Hollandiáig, az Egyesült Királyságtól-Spanyolországig stb.) mintegy 150 külföldi vendéget fogad a rendezõ MBOSZ.
Ezen túlmenõen programoktól és helyszínektõl függõen kb. ugyanennyi Magyar borrendi tag és vendég csatlakozik az eseményekhez.
8 város, 7 borvidék, mintegy 200 borász közvetlenül találkoznak a rendezvényeken, de boraikkal a többi történelmi borvidék is bemutatkozik a “Világ Borai” bemutatón.
Régen látott összefogással építheti e rendezvény az ország-imázst, amelyet remélünk a media is felkarol, s tudósítani fog a helyszínekrõl.