Magyarország a téma az olaszoknál: hova tûnik egymillió hektó bor?
Már-már itáliai bosszúra is gondolhatnánk, mivel a Magyarországra dömpingszerûen exportált olasz bor nagy része nem máshonnan, mint a Velence környéki Venetóból, valamint a Trieszt központú Friuli-Venezia Giulia tartományból érkezik. Itt mûködnek azok a bortermelõk, akiktõl néhány évvel ezelõtt a magyarok visszakövetelték a Tokaji márkanév kizárólagos használatát. Persze bosszúról szó sincsen, egyszerû üzlet az olasz bor Magyarországra való exportálása, kiváltságos vevõi lettek a magyarok az olasz termelõknek.
Az olasz sajtó nem tud a magyar piacot elárasztó itáliai bor kérdésérõl, annál többet tudnak róla azonban a termelõk. Az Istat olasz állami statisztikai hivatal adatai szerint 2011-ben Magyarországra 1 millió hektoliter nem palackozott olasz bor került, 2005 óta a kétszeresére emelkedett a hazánkba exportált itáliai bor aránya. Maguk az olasz borászok is azt kérdezik internetes portáljaikon, hogy Magyarországon hol palackozzák ezt a mennyiséget.
Eddig Itália Franciaországba és Németországba vitte a borát. A franciák egyre kevesebbet vesznek belõle, a németek kvótája nem változott, új feltörõ piacnak Közép- és Kelet-Európa számít – Magyarországgal az élen –, valamint Kína. A venetói bortermelõk 340 százalékkal növelték magyar exportjukat, 155 százalékkal a kínait. Bort szállítanak még Törökországba és az Arab Emirátusokba is. A venetói exportnak több mint a fele Treviso, Velence, Padova, Vicenza termelõitõl származik, ezt a bort isszák a helybeliek is.
A Venetóból érkezõ bor ugyan nem a különleges minõségû védett nevet viselõ barolo, de a Colli Euganei, Conegliano, Friularo, Valdobbiadene, Piave, Breganza település neveit viselõk mind védett eredetû, földrajzi térséghez kötött márkanévvel rendelkeznek. Bor, pezsgõbor (prosecco) és pezsgõ lesz belõlük. A Közép- és Kelet-Európába – Magyarországra, a Cseh Köztársaságba, Szlovákiába és Oroszországba – is exportált bor az itáliai termelõk osztályzása szerint alap- vagy gyenge minõségû, 11-12 fokos. A magyar vevõknek most még csak az ár számít, azért veszik, mivel ez az olasz bor még mindig jobb, mint például a gyenge minõségû cseh bor. A kettõ összehasonlíthatatlan, az olasz borok mindenképpen elõnyben vannak – olvasható az olasz termelõi honlapokon.
Az ügyben nyilatkozott Font Sándor, a parlament mezõgazdasági bizottságának fideszes elnöke. Azt mondta, az olasz tömegborok importja önmagában véve legális, ha viszont ezt palackokba töltve magyarnak tüntetik fel, az már szabálytalan.
Az olaszok nem hiszik, hogy a most nekik kedvezõ piaci helyzet sokáig fennmarad: azért tudtak ennyi bort eladni, mivel jó volt a szüret. Az idei szárazság azonban nem kedvezett a termésnek Itáliában sem, tehát biztosra vehetõ a drágulás. Az olaszok azt gondolják, elõbb-utóbb Magyarországon viszont javulnak a termelési feltételek, és nem lesz szükség az olasz pótlásra. Tehát amíg lehet, kihasználják a helyzetet – hangzott el a 180 percben.
Forrás:
Hirado.hu
http://www.hirado.hu