Magyar sikerek a ProWeinon
„Markus Berlinghof Master Sommelier és Caro Maurer Master of Wine is tartottak mesterkurzust a magyar fajtákról, amiket óriási érdeklõdés kísért. Úgy tûnik, nincs más út: a magyar borászoknak furmintból és kékfrankosból kell világszínvonalú borokat készíteniük” – mondta el Kovács Nimród egri borosgazda, milyen tapasztalatokat szerzett a Düsseldorfban március 13-15 között megtartott nemzetközi borkiállításon, a ProWeinon. Kovács Nimród szerint a külföldi szakemberek nem is akartak a magyar standnál világfajtákat kóstolni, kizárólag a kárpát-medencei fajtákra voltak kíváncsiak.
Hasonló élményekrõl számolt be ifj. Vida Péter is, a szekszárdi Vida Birtok képviseletében. A négy hazai borászatot (a szekszárdi Vida Birtok, a villányi Vylyan Pincészet, a tokaj-hegyaljai Szent Tamás és az egri Kovács Nimród Borászat) bemutató Ungaricum standjánál telt ház elõtt zajlottak a programok, mi több, a kiállító pincék több üzleti megállapodást is nyélbe ütöttek. A szekszárdi és az egri borászoknak sikerült több, a bikavérrel kapcsolatos prekoncepcióra is rácáfolniuk, és bizonyítaniuk, hogy a bikavér lehet jó minõségû, elegáns bor.
Több, mint két évtizede rendezik meg Düsseldorfban a világ egyik legjelentõsebb borkiállítását, a ProWeint. Idén 126 országból több mint 55 ezer szakember látogatta meg a mintegy félszáz országból érkezett 6200 kiállító standját, köztük ezer újságíró is. A ProWein mára globális márkává nõtte ki magát, idén Szingapúrban és Sanghajban is megrendezik az ázsiai verziókat.
„Minden igazi, mélyebb jelentéstartalmat keresõ és izgalmas felfedezésekre nyitott sommelier-t arra bíztatok, hogy keresse fel Magyarországot, ahol valódi kincseket talál” – nyilatkozta Caroline Gilby, a kelet-európai régiók boraira szakosodott Master of Wine 2011-ben. Intése mára beérhetett, mert a szekszárdi ifj. Vida Péter arról számolt be, hogy feltûnõ érdeklõdés övezte családi pincéjük dûlõszelektált Hidaspetre kékfrankosát. Kovács Nimród elmondása szerint pedig a nagy számú külföldi kóstoló „padlót fogott az Eger kiemelkedõ dûlõjébõl, a Nagy-Eged-hegyrõl szüretelt Grand Bleu-tõl, amit még az osztrák kékfrankos termelõk is irigykedve szemléztek.” A bor Magyarország legmagasabban fekvõ kékfrankos termõhelyérõl származik, 500 méter magasból, s úgy tûnik, az eddigi aranyérmek után további elismeréseket hozhat a magyar bortermelés és a magyarországi kékfrankosok számára.