Magyar bor az uniós piacon
Az Európai Unió nagy lehetõség, egyben kihívás is a magyar szõlészet-borászat számára. Az évente 158 millió hektoliter bort elõállító unió ma a világ legnagyobb bortermelõje, ezen a piacon kell helytállnia az évi 4-4,5 millió hektoliter kapacitású magyar borágazatnak. A piaci helytálláshoz szükséges uniós támogatások fogadása érdekében a csatlakozásig még mintegy 40 jogszabály megváltoztatása, harmonizációja szükséges.
A többi között a szõlõ- és borgazdálkodásról, a szõlõ- és gyümölcsültetvények összeírásáról, illetve a hegyközségekrõl szóló törvény módosítása van hátra, ezek az uniós feltételeknek megfelelõ nyilvántartási rendszer kialakítását szolgálják.
A hegyközségi törvénnyel kapcsolatban újdonság, hogy a módosítás után, éppen a minõségi termelés erõsítése érdekben köztisztviselõi jogosítványt kapnak a hegybírák, egyúttal az állam a törvénymódosítást követõen évente 600 millió forinttal járul hozzá a fizetésük kiegészítéséhez.
Az uniós szabályozás szerint a szõlõ- és bortermelést közvetlen kifizetések útján nem támogatja az unió. Ugyanakkor igénybe vehetõ támogatás a szõlõterületek szerkezetátalakítására, vagyis fajtamegújításra, lepárlásra, mustsûrítésre és kivágásra, valamint a borexportra. A piaci pozíciók javítása érdekében az agrártárca az idén 240 millió forintot fordít a közösségi borpiaci marketingre.
Forrás:
Dunántúli Napló
http://www.dunantulinaplo.hu